Zakup samochodu na firmę w 2022 roku - jak kupić auto? 1
0

Istotne opcje.

Obecnie zakup samochodu na firmę to możliwość zakupienie auta używanego. Dla wielu z nas ma to sens, bo dość tanio kupujemy auto lepiej wyposażone, choć ma już ono swój przebieg i widać to po przynajmniej częściowo zużytym wnętrzu. Istnieje też możliwość zakupienia samochodu nowego, a ta konkretna dzieli się rzecz jasna na trzy opcje. Pierwszą z tych opcji jest możliwość zakupienia auta za oszczędności firmowe i w tym przypadku można też zawalczyć o rabat na ciekawym poziomie. Inną z osiągalnych opcji jest kredyt na nowy samochód, ale to niestety wychodzi drożej, bo także trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem jakim jest oprocentowanie kredytu. Ostatnią z opcji jest rzecz jasna leasing i w tym konkretnym przypadku także istnieje sporo możliwości.

Jednym słowem wszystkie kredyty i leasingi różnią się od siebie w zależności od tego, który z banków je oferuje. Mit tkwi też i w tym, że poważny bank międzynarodowy ma zazwyczaj lepszą ofertę od znacznie mniejszego krajowego, bo oferty są zróżnicowane od lat.

Kwestie związane z pandemią.

Niestety zakup samochodu na firmę w roku 2022 to rzecz jasna ryzyko i to znaczne. Mowa tu dokładnie o tym, że realia rynkowe nie tylko się zmieniły, ale też i o tym, że zmiany te wywołała pandemia, która miała swój początek w marcu roku 2020. Pandemię ten wywołał rzecz jasna wirus, a potem przeciągnęły w czasie jego nowe mutacje. Walczono z nim zaś za pomocą tego częściowego blokowania gospodarki lub nawet niemal całkowitego. Taka walka z tym wirusem rzecz jasna wywołała inflację i to nie małą, a inflacja ta musiała się przełożyć na oprocentowanie kredytów i pożyczek ratalnych, bo banki nie mogły otrzymywać złotówek, których wartość stała się niższą. Ta nieciekawa sytuacja musiała także wpłynąć na kredyty powiązane z nowymi autami użytkowymi dla firm i co najważniejsze nadal wpływa, bo nie wystarczy zakończyć te ograniczenia związane z pandemią i uchwalić kilka ustaw licząc na to, że z miesiąca na miesiąc sytuacja gospodarcza powróci do stanu sprzed pandemii. Tak się stać nie może, bo gospodarka znacząco zwolniła, a zdaniem niektórych ponowne jej rozkręcenie potrwa ponad dekadę.

Różne rodzaje samochodów użytkowych.

Zakup samochodu na firmę w roku 2022 to nie dla każdej firmy branie kredytu na popularny model auta z trzema miejscami siedzącymi i z przestrzenią ładunkową wynoszącą jakieś kilka metrów sześciennych. Mowa tu konkretnie o tym, że każdy przedsiębiorca ma nieco inne wymagania względem pojazdu, czyli dla jednych wystarczą trzy miejsca siedzące, a dla innych sześć to minimum. Długość przestrzeni ładunkowej i kategoria danego auta także ma znaczenie. Jednymi można się poruszać z prawem jazdy kategorii B, a inne już nie kwalifikują się do tej kategorii. Na wymogi poszczególnych przedsiębiorców wpływa też ich zdolność kredytowa, a konkretniej jeśli wiedzą, że kredytu na konkretne auto nie spłacą w pięć lub w sześć lat, to rzecz jasna rezygnują z jakiejś części wyposażenia, po to by wymienić bardziej zużyty samochód na nowy model, którego zapewne będą użytkować przez te pięć lat lub krócej.

Kilka prawd powiązanych z inflacją.

Nie da się też ukryć tego, że czynnikiem, który wywołał inflację na znacznym poziomie jest rzecz jasna pandemia, a jakiś czas temu doszła wojna na Ukrainie i powiązane z nią gospodarcze działania wielu istotnych Europejskich polityków. Działania te rzecz jasna wpłynęły na inflację i to negatywnie. Dlatego zakup samochodu na firmę w roku 2022 stał się trudniejszym. Firmy, które do tej pory brały kredyty na nowe pojazdy obecnie zadowalają się autami używanymi zaliczanymi do bardziej zużytych i to tylko dlatego, że wzrost inflacji zmniejszył zdolność kredytową wielu przedsiębiorców.

Podobnie też wyglądają kwestie związane z leasingiem, bo banki raczej boją się dawać pieniędzy przedsiębiorcom, którzy to ich zdaniem za pół roku lub za rok mogą mieć te o wiele głębsze problemy związane bezpośrednio ze sferą finansową, bo inflacja niemal na sto procent się pogłębi i to znacząco.

Rynek pojazdów używanych.

Jeśli chodzi o zakup samochodu używanego na firmę, to rynek aut używanych także się zmienia. Powiązane jest to rzecz jasna z tym, że przedsiębiorcy niechętnie się pozbywają pojazdów, w które to zainwestowali znaczne pieniądze jakieś kilka miesięcy temu. Wiele znaczy też i to, że nawet auta, które wymagają inwestycji na dziś sprzedają się drożej i to nie tylko przez inflację. Jakaś część z nas dostrzega przyczynę tego stanu rzeczy w pandemii, ale widać ją też w podwyżkach cen energii elektrycznej i gazu ze stycznia roku 2022. Ta konkretna podwyżka niestety wpłynęła na koszty związane bezpośrednio z prowadzeniem biznesu, a przedsiębiorcami są także ludzie handlujący używanymi pojazdami użytkowymi.

Ich wyższe koszty w praktyce oznaczają podwyższenie marży, po to by sprostać nowym realiom. Właśnie dlatego samochody używane stały się droższymi i to niezależnie od tego jakie są to auta. Dalszy wzrost inflacji jest raczej powiązany z tym, że używane pojazdy w akuratnym stanie technicznym muszą stać się droższymi, bo trzeba jakoś sobie rekompensować rosnącą inflację.

Nowy samochód do 100 tys. – wybieramy auto do 100`000 zł

Previous article

Samochód na raty – to nie musi oznaczać kredytu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady