Wynajem samochodów na minuty to usługa, która z roku na rok zyskuje na popularności. W każdym dużym mieście funkcjonuje dziś co najmniej jedna, jeżeli nie kilka wypożyczalni, które posiadają w swojej ofercie pojazdy do wynajęcia na minuty. Ile kosztuje korzystanie z takiego samochodu? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Do kogo adresowane są tego rodzaju usługi? Odpowiedzi na najistotniejsze pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Czym jest wypożyczalnia samochodów na minuty?
Wypożyczalnia samochodów na minuty to firma, której głównym obszarem działalności jest krótkookresowy wynajem pojazdów. Z reguły tego rodzaju usługi dostępne są w największych miastach, przede wszystkim wojewódzkich, gdzie firma ma największe szanse na dotarcie do klientów. W odróżnieniu od typowych wypożyczalni samochodów, które mogą funkcjonować nawet z jednym czy dwoma egzemplarzami pojazdów, firmy oferujące wynajem aut na minuty posiadają w swojej ofercie dużą liczbę samochodów gotowych do wynajęcia od zaraz. Pracownicy wypożyczalni lokują auta w różnych miejscach na terenie miasta, dzięki czemu klienci mogą skorzystać z pojazdu wtedy, kiedy tego potrzebują, bez konieczności jazdy komunikacją miejską po całym mieście w poszukiwaniu wolnego samochodu.
Jak odbywa się proces wypożyczenia samochodu na minuty?
Osoby, które nigdy dotąd nie miały okazji korzystać z wypożyczalni samochodów na minuty, mogą zastanawiać się nad tym, jak takowy wynajem się odbywa? W tradycyjnych wypożyczalniach pojazd wydaje, a później przyjmuje pracownik firmy, który jednocześnie zajmuje się też rozliczeniem finansowym, czy wystawieniem faktury. W przypadku wypożyczalni na minuty sytuacja kształtuje się diametralnie inaczej. Dostępne samochody są bowiem rozlokowane po całym mieście, co uniemożliwia osobiste załatwianie formalności przez pracownika firmy. Pojazd wypożycza się poprzez specjalną aplikację, którą instalujemy na telefonie, opcjonalnie również na tablecie.
Z poziomu aplikacji możemy odnaleźć interesujący nas model samochodu albo po prostu ten pojazd, który jest dostępny najbliżej naszej aktualnej lokalizacji. Cały proces wynajmu odbywa się poprzez kilka kliknięć w ekran. Natomiast łączna kwota pieniędzy, jaką będziemy zobowiązani zapłacić za korzystanie z samochodu, zostanie pobrana z naszej karty płatniczej. Dzięki temu wynajem odbywa się całkowicie zdalnie, bez konieczności osobistego kontaktu z pracownikiem wypożyczalni, a przepływ finansów jest płynny i w pełni bezpieczny.
Ile kosztuje najem auta na minuty?
Cennik usług wynajmu samochodów na minuty jest uzależnione od konkretnego modelu pojazdu. Z reguły najtańszą propozycją są niewielkie, miejskie samochody z segmentu A oraz B, takie jak Toyota Yaris, albo Opel Corsa. Pierwsze 100 kilometrów tego typu pojazdami to koszt na poziomie około 1,50 zł – 2 zł za każdy kilometr. Powyżej wspomnianego przebiegu dziennego, stawka jest już znacznie niższa i wynosi około połowę standardowego cennika za każdy pokonany kilometr. Inną formą rozliczenia może być płatność oddzielnie za czas spędzony w pojeździe oraz za pokonane kilometry. Wówczas cennik kilometrowy jest znacznie niższy, jednak warto pamiętać, że oszczędność może nam się odbić, jeżeli po drodze utkniemy w korkach.
Znacznie droższe potrafią być większe lub bardziej luksusowe samochody. W ich przypadku koszt wynajmu potrafi wynosić nawet kilka złotych za każdą minutę. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną zakupu takiego pojazdu, jaką musi ponieść wypożyczalnia. Pojazdy z wyższych segmentów są również bardziej kosztowne w utrzymaniu, wliczając w to spalanie paliwa, serwisy, czy dokonywane naprawy. Niektóre wypożyczalnie posiadają także pewnego rodzaju „próg finansowy”, który odblokowuje dostęp do luksusowych samochodów. Często polega on na ustanowieniu specjalnego pakietu dla klientów, którzy wydali w aplikacji określoną kwotę pieniędzy, na przykład 500 lub 1000 złotych, w ciągu ostatniego roku. Jest to więc pewnego rodzaju wynagrodzenie dla najbardziej aktywnych kontrahentów.
Dlaczego klienci chętnie korzystają z samochodów na minuty?
Posiadanie własnego samochodu to ogromna wygoda, ale również spora ilość obowiązków. Co roku musimy zadbać o ważność polisy ubezpieczeniowej, czy wykonanie badania technicznego. Do tego dochodzą między innymi:
- czynności serwisowe, jak wymiana oleju, czy filtrów,
- naprawy, które mogą być dotkliwe dla portfela,
- regularne mycie i dbałość o stan pojazdu,
- wymiana opon (z letnich na zimowe i na odwrót).
Nawet tak z pozoru prozaiczna rzecz, jak miejsce parkingowe, które w nowoczesnych budynkach mieszkaniowych może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku aut na minuty nie musimy martwić się o żaden z tych punktów. Jeżeli potrzebujemy transportu z punktu A do punktu B, wystarczy jedynie uruchomić odpowiednią aplikację, wybrać pojazd z listy dostępnych samochodów w najbliższej okolicy i cieszyć się autem na własność. W dodatku wynajęty pojazd można pozostawić w dowolnym miejscu na terenie miasta (lub określonego przez firmę wynajmującą obszaru), jeżeli dla przykładu chcemy dalej poruszać się innym środkiem transportu, albo planujemy dłuższą wizytę w danej lokalizacji.
Czy najem auta się opłaca?
Skoro wiemy już mniej więcej, jakich kosztów należy się spodziewać w przypadku wynajmu samochodu na minuty, możemy zadać sobie pytanie, czy najem aut się opłaca? W większości przypadków tak! Wypożyczalnia samochodów na minuty to doskonała opcja dla osób, które nie posiadają własnego pojazdu, jednak od czasu do czasu potrzebują dostać się z punktu A do punktu B, bez korzystania z komunikacji miejskiej. Koszt wynajmu jest stosunkowo niewielki, jeżeli planujemy poruszać się w obrębie miasta, a dodatkowym plusem jest z pewnością fakt, że pojazdy są zawsze zatankowane, umyte i gotowe do jazdy. Kierujący, będący jednocześnie najemcą nie musi o nic się martwić. Inaczej sytuacja kształtuje się jednak w przypadku dłuższych tras. W takim zastosowaniu auta na minuty są stosunkowo drogą opcją, którą odczujemy w portfelu. Planując dłuższą podróż, warto rozważyć wynajem aut na doby, co z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.
Jakie dodatkowe bonusy płyną z wynajmu samochodu na minuty?
Częstym przypadkiem jest sytuacja, w której firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów na minuty posiada umowę z danym miastem, na mocy której wszystkie pojazdy należące do floty, mogą parkować na terenie miasta bez żadnych opłat. Dzięki temu użytkownicy aplikacji nie muszą martwić się o zakup biletu parkingowego. Wystarczy jedynie znaleźć miejsce do zaparkowania i zakończyć wynajem z poziomu telefonu. Niektóre wypożyczalnie aut na minuty posiadają w swojej flocie samochody elektryczne. Część spośród polskich miast, w tym, chociażby Warszawa, oferują tego rodzaju pojazdom możliwość korzystania z buspasów. Jest to szczególnie przydatna opcja podczas jazdy w dużym ruchu, na przykład podczas porannego czy popołudniowego szczytu.
Czy wynajem auta na minuty jest opłacalny dla wypożyczalni?
Trudno wprost wypowiedzieć się na temat opłacalności tej formy biznesu. Rosnąca popularność usług wynajmu aut na minuty i duża liczba firm, które trudnią się takimi usługami, pozwala jednak domniemywać, że krótkookresowy najem pojazdów jest opłacalny. W końcu w przypadku takiego modelu biznesowego klient płaci za każdą minutę korzystania z pojazdu albo za każdy pokonany kilometr. Dzięki temu firma może zarobić znacznie więcej, aniżeli wynajmując pojazd na całą dobę, czy co gorsza, na cały miesiąc. W dodatku przepływ środków finansowych jest znacznie szybszy, co z pewnością zwiększa stabilność działającego w branży przedsiębiorstwa.
Warto jednak pamiętać, że wypożyczalnia samochodów na minuty to biznes, który wymaga odpowiedniego zarządzania, a przede wszystkim, dużego wkładu finansowego na start. Przygotowanie odpowiedniego systemu, który pozwoli administrować flotą pojazdów, a przy tym umożliwi klientom ich wynajem poprzez aplikację to spore wyzwanie, a co za tym idzie, spory wydatek na samym początku działania firmy. Jeszcze większe koszy mogą wiązać się z zakupem odpowiednich samochodów. Duże firmy z reguły posiadają w swojej ofercie co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt egzemplarzy pojazdów. Oczywiście część z nich można pozyskać w formie leasingu, jednak wciąż warto pamiętać, że wraz z dużymi zyskami, wypożyczalnia musi borykać się także z ogromnymi kosztami!
Wypożyczalnia samochodów na minuty: czy najem auta się opłaca? – podsumowanie
Krótkookresowy wynajem samochodów na minuty jest opłacalny dla dwóch stron. Mowa tu oczywiście zarówno o kliencie, który może łatwo i szybko przedostać się z punktu A do punktu B, bez konieczności posiadania własnego samochodu. Z drugiej strony, ten rodzaj usługi jest korzystny także dla wypożyczalni. Duża liczba klientów, którzy korzystają z pojazdów, napędza zainteresowanie ofertą. W ten sposób firma wynajmująca cieszy się odpowiednimi zyskami, które dodatkowo pozwalają na kolejne inwestycje. Wypożyczalnia samochodów na minuty to jednak przede wszystkim doskonała propozycja dla osób, które nie posiadają własnych „czterech kółek”. Za stosunkowo niską cenę można bowiem wynająć pojazd na określony czas i nie martwiąc się o obowiązki, jakie płyną z posiadania samochodu, dotrzeć wygodnie w dowolnie wybrane miejsce!
Comments