Sprzedaż samochodu to proces, który zawsze powinien odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Niezależnie od tego czy mowa jest o sprzedaży w salonie, czy też pomiędzy dwiema osobami prywatnymi. Załatwienie wszystkich formalności jest ważne, ponieważ w razie potrzeby, będzie można zadbać o zabezpieczenie gdyby doszło do jakichkolwiek niejasności. Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu? Oto najważniejsze informacje dla osób przygotowujących się do sprzedaży.
Ważny dokument przy sprzedaży samochodu
Nigdy nie można dogadywać się z kimś na słowo, jeżeli chodzi o sprzedaż samochodu. Wszystko zawsze powinno być udokumentowane w formie pisemnej. Nawet jeżeli chodzi o przyjaciela rodziny lub też inną bliską osobę, którą można obdarzyć zaufaniem. Dokument sprzedaży stanowi ochronę na wypadek zaistnienia nie przewidzianych sytuacji, jak np. ewentualna kradzież lub spowodowanie wypadku. Ważne jest to, aby dopilnować, żeby w takim dokumencie zawsze można było znaleźć istotne informacje. Jakie dokładnie?
Wśród najważniejszych informacji należy wymienić:
- imię i nazwisko kupującego oraz sprzedającego,
- numer PESEL obydwu stron,
- numer dowodu osobistego lub paszportu kupującego i sprzedającego,
- adres zameldowania lub zamieszkania obydwu stron.
Zawsze należy umowę sporządzić na osobę, na jaką pojazd jest zarejestrowany. Oczywiście, należy dokładnie opisać samochód, który będzie sprzedawany podczas danej transakcji. Liczy się nie tylko spisanie modelu i marki, ale warto również zamieścić numery tablicy rejestracyjnej oraz VIN. Dzięki temu identyfikacja auta będzie jeszcze łatwiejsza i nie będzie mowy o żadnej pomyłce.
O czym nie można zapomnieć?
Sporządzenie samodzielnie takiej umowy może stać się trudnością. Na szczęście, w obecnych czasach można liczyć na gotowe wzory umowy kupna-sprzedaży, które za darmo można pobrać z sieci. Jest to ogromne ułatwienie dla kierowców, którzy chcą sprzedać auto.
Ważne jest to, aby sporządzony dokument był jasny i przejrzysty. Kupujący zawsze musi sprawdzić dane techniczne, które zawarte są w dowodzie rejestracyjnym i porównać je z tymi, jakie znajdą się na umowie kupna sprzedaży. Trzeba także dopilnować tego, aby pod umową podpisał się faktyczny właściciel auta.
Jeżeli pojazd ma dwóch właścicieli, obydwoje muszą podpisać się na takim dokumencie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób nie będzie trzeba obawiać się tego, że ewentualny drugi właściciel będzie rościł sobie w przyszłości prawo do pojazdu.
Jeżeli jeden z właścicieli nie może pojawić się w momencie podpisywania umowy sprzedaży, np. ze względu na chorobę, drugi właściciel musi posiadać stosowne upoważnienie, które na dodatek powinno zostać poświadczone notarialnie. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie dopilnowanie tej kwestii może stanowić ogromne ryzyko dla kupującego. Ważne jest również to, aby na umowie zawsze wpisać faktyczną kwotę sprzedaży. Nie ma co jej zaniżać, ponieważ urząd może to zweryfikować i trzeba będzie uregulować podatek PCC-3, który wynosi 2% od umowy.
Sprzedaje samochód
Sprzedaż samochodu to dodatkowy zastrzyk gotówki, który będzie można przeznaczyć na dowolny cel. Sprzedawca musi pamiętać o tym, że na jego głowie jest dopilnowanie kilku ważnych kwestii. Wśród nich najważniejsze to:
- udzielenie wszystkich informacji na temat stanu technicznego auta, włączając w to również ewentualne wady, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka;
- okazanie wszystkich dokumentów, które będą potrzebne do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, ten obowiązek można powierzyć kupującemu, ale sprzedawca musi sprawdzić wszystkie informacje zawarte w tym dokumencie.
Najważniejszą kwestią będzie wizyta w wydziale komunikacji, aby poinformować, że samochód został sprzedany. Taką wizytę należy zaplanować w ciągu 30 dni od sprzedaży samochodu. W dzisiejszych czasach można takie formalności zaplanować online, dzięki czemu będzie można zaoszczędzić dużo czasu. Warto również pomyśleć o wizycie w TU, aby móc odzyskać zwrot kwoty za nadpłacone składki OC i AC.
O czym powinien pamiętać kupujący?
Kupujący ma obowiązek przelania kwoty za samochód na konto wskazane w umowie. Ewentualnie, gotówkę można dostarczyć do ręki. Wszystko uzależnione jest od ustaleń, które są pomiędzy dwiema osobami. Dopóki pieniądze nie znajdą się na koncie, sprzedający nie musi przekazywać kluczyków do auta. Po otrzymaniu stosownej kwoty, kupujący powinien otrzymać nie tylko komplet kluczyków do samochodu (łącznie z zapasami, jeżeli takowe są), ale także dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jeżeli auto wcześniej było sprowadzone z innego kraju, należy do kompletu dokumentów dołączyć zaświadczenie o uiszczeniu opłaty recyklingowej, odpowiednich opłat celnych i podatków.
Sprzedaż samochodu nie jest trudną sprawą. Szczególnie że znalezienie nabywcy nie powinno stanowić problemu. Tym bardziej jeżeli chodzi o samochody w dobrym stanie technicznym. W tym wszystkim jednak należy zadbać o sporządzenie odpowiedniej umowy, gdzie będą zawarte podstawowe dane.
Comments