Porady

Umowa kupna sprzedaży i błędy? Jak ich unikać podczas zakupu pojazdu?

0
Umowa kupna sprzedaży i błędy? Jak ich unikać podczas zakupu pojazdu? 1

Sprawdzenie samochodu przed zakupem klucz do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy

Zakup samochodu używanego często okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Odnalezienie odpowiedniego pojazdu pośród setek, jeśli nie tysięcy ofert to czasochłonne, a przy tym naprawdę stresujące zajęcie. Wielu klientów decyduje się więc na sprawdzenie samochodu przed jego zakupem. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć wpadki, czyli sytuacji, w której nasz nowy samochód okaże się pułapką i istną studnią bez dna. Czy w rzeczywistości faktycznie sprawdzenie samochodu przed zakupem to klucz do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy? Poznaj zalety tego rozwiązania!

Jak kupić dobry samochód?

W obecnych czasach, gdy na rynku dostępnych są tysiące używanych pojazdów, każdy, nawet najbardziej wymagający klient, może odnaleźć propozycję dostosowaną do własnych potrzeb. Niestety, wielu kupujących wciąż podejmuje decyzję w oparciu o emocje, czy fascynację wyglądem auta, zwracając mniejszą uwagę na jego stan techniczny, czy udokumentowaną historię. Takie decyzje mogą okazać się katastrofalne w skutkach, gdy okazuje się, że po podpisaniu umowy kupna sprzedaży nasz pojazd szybko dosięgnie awaria. Jak kupić dobry samochód? Trudno zaprzeczyć, że dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem często okazuje się kluczem do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy. Skąd taka teoria i jakie jest jej odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Zakup pojazdu z udokumentowaną, pewną historią często może okazać się strzałem w dziesiątkę. Taki samochód, który w przeszłości był regularnie serwisowany, zarówno pod względem wykonywanych napraw, jak i regularnych czynności eksploatacyjnych (wymiana oleju, filtrów) z pewnością będzie znacznie mniej podatny na awarie. Tym samym jego użytkowanie będzie w pełni bezpieczne, a jazda, zamiast napawać właściciela obawami o ewentualne problemy techniczne, okaże się prawdziwą przyjemnością. Jak sprawdzić stan samochodu przed jego zakupem? W dalszej części tekstu znajdziesz szereg cennych rad!

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy kupna sprzedaży, warto poznać wszelkie aspekty stanu technicznego pojazdu, który zamierzamy nabyć. W tym celu możemy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się oceną sprzedawanych pojazdów, albo zaufać własnemu doświadczeniu oraz intuicji, samodzielnie oglądając samochód. Ta druga opcja jest jednak polecana w przypadku osób, które cechują się smykałką do mechaniki pojazdowej i dokładnie wiedzą, na jakie aspekty stanu technicznego auta należy zwrócić szczególną uwagę.

Samodzielne sprawdzenie samochodu przed zakupem – na co zwrócić uwagę?

Część osób oraz firm, które oferują pojazdy do sprzedaży, umożliwia ich sprawdzenie w dowolnym warsztacie, w stacji kontroli pojazdów lub w autoryzowanym serwisie obsługi. Każde ze wspomnianych rozwiązań pozwala uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu pojazdu, w tym także napraw, które należy wykonać w najbliższym czasie. Kupujący otrzymuje więc listę części zamiennych, na które należy zwrócić uwagę, często wraz ze wstępną wyceną prac. Takie rozwiązanie pozwala oszacować, czy zakup danego egzemplarza jest dla nas opłacalny, czy też lepiej będzie zrezygnować i zdecydować się na inny pojazd.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości skorzystania z usług warsztatu czy autoryzowanego serwisu obsługi, warto we własnym zakresie dokładnie obejrzeć pojazd, ze szczególnym uwzględnieniem sprawności układu napędowego, czy też stanu elementów konstrukcyjnych. Wszelkie niepokojące odgłosy, plamy oleju, ślady wskazujące na postępującą korozję lub niefachowe naprawy powinny sprawić, że w naszej świadomości zapali się przysłowiowa czerwona lampka, wskazująca na podwyższone ryzyko zakupu takiego pojazdu.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem możesz zlecić profesjonalistom.

Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą usługi z zakresu kontroli stanu technicznego pojazdów. Wykwalifikowany, doświadczony pracownik udaje się na oględziny samochodu, podczas których szczegółowo analizuje każdy element. Dużą zaletą tego typu usług jest fakt, że oględziny obejmują zarówno kwestie techniczne, jak i wizualne pojazdu, w tym między innymi:

 • stan układu napędowego,
 • sprawność układu hamulcowego,
 • stan powłoki lakierniczej (w tym sprawdzenie miernikiem lakieru),
 • występowanie (lub brak) korozji,
 • sprawdzenie poprawności danych oraz dokumentów.

Po zakończeniu spotkania potencjalny kupujący otrzymuje raport, w którym zawarte są szczegółowe informacje dotyczące stanu technicznego auta. Na ich podstawie zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję o zakupie danego egzemplarza. Tego rodzaju usługi mogą więc stanowić doskonałą propozycję dla osób, które nie znają się zbyt dobrze na samochodach lub nie posiadają wystarczającej ilości czasu, by osobiście wybrać się na oględziny pojazdu.

Na co szczególnie zwracać uwagę podczas oględzin pojazdu?

Każdy, kto posiada doświadczenie w kwestii zakupu używanego samochodu, z pewnością posiada już gotową listę punktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich między innymi:

 • stan silnika oraz skrzyni biegów – szukamy ewentualnych wycieków oleju, nasłuchujemy czy nie występują niepokojące dźwięki, testujemy pojazd w czasie jazdy próbnej,
 • stan blacharsko-lakierniczy pojazdu – szczególny nacisk należy postawić na ewentualne ogniska korozji, które w niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać bezpieczeństwu jazdy, a w najlepszym przypadku mogą okazać się problemem wyjątkowo kosztownym w naprawie,
 • ślady ewentualnych napraw powypadkowych – co do zasady kolizja, do której doszło w przeszłości, nie musi być czynnikiem, który eliminuje dany pojazd, jednak warto zwrócić uwagę na sposób oraz jakość wykonanej naprawy,
 • kiepski stan samochodu – w szczególności zaniedbany lakier, słaby wygląd wnętrza, zużyty układ hamulcowy, które mogą wskazywać na to, że dotychczasowy właściciel nie dbał o swój pojazd; te z pozoru błahe zagadnienia mogą świadczyć o innych zaniedbaniach, chociażby w kwestii regularnego serwisowania,
 • zgodność dokumentów, w tym obecność wszelkich umów kupna sprzedaży, dowodu rejestracyjnego, czy faktury, które przedstawia sprzedający jako dowód na pełną historię serwisową samochodu.

Dobre rady, które pozwolą lepiej ocenić stan techniczny samochodu.

Jeżeli planujesz zakup pojazdu, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu jego stanu oraz historii. Oto kilka cennych porad, przedstawionych w formie podpunktów:

 • podejdź do oględzin z zimną głową, nie nastawiaj się z góry na zakup danego egzemplarza,
 • oglądaj samochód wyłącznie w dzień lub przy dobrym świetle,
 • jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy w dziedzinie mechaniki pojazdowej, udaj się na oględziny z kimś, kto pomoże ocenić stan samochodu lub zleć kontrolę pojazdu w ręce fachowców,
 • nie ufaj zapewnieniom sprzedającego o doskonałym stanie technicznym, przyjmuj również z przymrużeniem oka historie o „starszym panu”, który jeździł wyłącznie do kościoła,
 • dokładnie przeanalizuj dokumenty pojazdu, sprawdź poprawność poszczególnych faktur,
 • nie kupuj samochodu, którego cena przekracza Twój budżet,
 • poza pieniędzmi na zakup auta, zabezpiecz również fundusze na czynności, takie jak serwis olejowy, zakup ubezpieczenia, czy wymiana opon, a także na ewentualne naprawy, które trzeba będzie wykonać.

Powyższe rady często mogą uratować nas przed błędną decyzją o zakupie. Warto również pamiętać, by spokojnie, ze zrozumieniem przeczytać umowę kupna sprzedaży. Na tym dokumencie mogą znaleźć się adnotacje dotyczące stanu technicznego pojazdu, które w razie wystąpienia zatajonych wad, zwalniają sprzedającego z ewentualnej odpowiedzialności karnej.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem klucz do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy – podsumowanie.

Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed jego zakupem to krok, który pomoże nam podjąć decyzję o zakupie pojazdu w dobrym stanie technicznym. Oczywiście nawet najbardziej skrupulatna kontrola nie może wykluczyć ryzyka wystąpienia awarii czy ewentualnych oszustw, których może dopuścić się sprzedający. Co do zasady warto jednak dokładnie sprawdzić pojazd, zanim na stole pojawi się umowa kupna sprzedaży. W zależności od tego, czy czujesz się na siłach, możesz samodzielnie dokonać sprawdzenia samochodu lub skorzystać z usług mechaników lub innych fachowców, którzy zajmują się tego typu czynnościami zawodowo – na co dzień.

Jakie Hyundaie są najbardziej popularne?

Previous article

Hybryda w nowoczesnej technologii: Czym jest i jak działa?

Next article

Comments

Comments are closed.