Porady

Sprawdzenie samochodu przed zakupem klucz do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy

0
Sprawdzenie samochodu przed zakupem klucz do bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy 1

Nie brakuje aut używanych, jakie dedykowane są do dalszej sprzedaży. Chyba śmiało można powiedzieć, że samochody z rynku wtórnego cieszą się naprawdę dużą atencją ze strony chętnych do zakupu. W tym jednak jest problem, że nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy oferując auta, „zapominają” wspomnieć o jego wielu wadach, jakie mogą mieć wpływ na komfort jazdy. To dlatego tak ważne jest sprawdzenie samochodu, zanim jeszcze dojdzie do finalizacji transakcji.

Oferta na zakup samochodu

Przeglądając ogłoszenia z rynku wtórnego, trzeba przyznać, że naprawdę jest ich całkiem spora ilość. A jak te wszystkie samochody prezentują się na zdjęciach? Prawie jak dzieła sztuki! No to jak tu nie kupić takiego pojazdu, jeżeli tak pięknie się prezentuje? No i klamka zapadła. Doszło do finalizacji transakcji. Po kilku tygodniach, czasem miesiącach wielu kierowców przekonuje się, że sprzedawca „zapomniał” wspomnieć o kilku usterkach, jakie wymagają kosztownych napraw. Jednak nie ma czegoś takiego jak gwarancja na zakupiony samochód w tym przypadku. Pretensje o to, że pojazd mechaniczny nie został sprawdzony przed zakupem, można mieć tylko i wyłącznie do siebie.

Dlaczego tak się dzieje? Właściwie to można by odpowiedzieć na to pytanie, używając jednego znanego przysłowia, które brzmi następująco „każdy Żyd wie jak swój towar chwalić”. Prawdą jest to, że każdy sprzedawca będzie wiedział jak zaprezentować swój samochód, aby nie wzbudzał on na początek żadnych wątpliwości. Zdjęcia o zachodzie/wschodzie słońca, piękne tło (np. pole słoneczników) – to tylko dwie ze sztuczek marketingowych, które stosowane są po to, aby nieco uśpić czujność kierowców. Wiele osób stosuje takie kroki.

Niezależnie od tego, jak pojazd został zaprezentowany w ogłoszeniu, zawsze trzeba wykazać się odpowiednią uwagą. Czas więc na to, aby przed zakupem auto sprawdzić.

Na czym polega sprawdzenie samochodu?

W pierwszym kroku należy sprawdzić historię samochodu. W czasach, kiedy każdy ma możliwość korzystania z internetu w dowolnym miejscu, nawet sprawdzenie historii pojazdu nie będzie sprawiać dużego problemu. Na tyle, że będzie można nawet dowiedzieć się, czy nie ma się do czynienia z samochodem, który został skradziony lub też jego licznik nie został cofnięty.

Wystarczy wejść na odpowiednią stronę Historia Pojazdu, która do powszechnego użytku została wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest to strona w pełni darmowa, więc nic nie trzeba płacić za informacje, jakie z tego miejsca się pozyska. Istnieje możliwość sprawdzenia nie tylko samochodu osobowego, ale także motocykli, pojazdów dostawczych, a także wszystkich innych pojazdów mechanicznych, jakie tylko ktoś będzie chciał kupić. Aby móc sprawdzić historię, należy wpisać następujące dane:

 • numer VIN,
 • numer rejestracyjny pojazdu mechanicznego,
 • data pierwszej rejestracji.

Niekiedy nikt nie będzie miał problemu z pozyskaniem tych danych, ponieważ wielu sprzedawców z góry umieszcza je w swoich ogłoszeniach, więc nawet bez kontaktu z nimi, będzie można wszystko sprawdzić. Jednak nie zawsze tak jest, więc będzie trzeba nawiązać kontakt ze sprzedawcą.

O czym nie można zapomnieć?

Czy sprzedawca jest zobowiązany do tego, aby takie dane udostępnić? Oczywiście, że nie. Jest to tylko i wyłącznie jego świadoma dobra wola. Jednak nie ma się co oszukiwać – jeżeli ktoś z własnej woli nie chce takich danych udostępnić to znaczy, że jednak może mieć coś na sumieniu, a auto skrywa jakieś tajemnice, których ten nie chce ujawnić. Warto więc pomyśleć o tym, aby jednak znaleźć inny obiekt, który będzie można w pierwszej kolejności sprawdzić, a potem – jeżeli wszystko będzie w najlepszym porządku – kupić.

Mając możliwość skorzystania z ogólnodostępnej strony odnośnie Historii Pojazdu, będzie można wejść w posiadanie następujących informacji:

 • data zbycia pojazdu,
 • wszystkie informacje o aktualnym właścicielu samochodu, w szczególności z podziałem na to, czy pojazd należy do osoby prywatnej lub do firmy,
 • możliwość wycofania pojazdu z ruchu w przeszłości (jeżeli tak było, to warto zapytać co też mogło być powodem),
 • podstawowe dane techniczne, w tym m.in. pojemność silnika, rodzaj paliwa czy średnie zużycie paliwa,
 • aktualność ważnych badań technicznych, każdy samochód powinien je mieć,
 • odczyty stanu licznika z kontroli drogowej pojazdu, dzięki czemu będzie wiadome, czy przypadkiem licznik nie został „cofnięty” na czas sprzedaży samochodu,
 • aktualne informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, do kiedy jest ono ważne,
 • informacje o tym, czy pojazd nie został skradziony i nie jest poszukiwany przez policję,
 • ilość właścicieli.

Samochody sprowadzone z innego kraju

Coraz częściej można spotkać na polskich drogach samochody, które sprowadzone były z innego kraju. To prawda, że te pojazdy są tańsze i często są w lepszym stanie technicznym. No cóż, są takie kraje, które dbają o swoje samochody, więc można być pewnym tego, że będą one służyć przez długi czas. Do tego można je kupić w naprawdę dobrej cenie. Pokusa nie do odparcia.

Co jednak nie oznacza, że takich pojazdów nie należy sprawdzić. Nawet, jeżeli ktoś kupuje pojazd mechaniczny z innego kraju, w atrakcyjnie niskiej cenie to i tak powinien go sprawdzić! Zawsze.

Czy Historia Pojazdu będzie w tym pomocna? Na stronie na pewno można znaleźć informacje o samochodach, które sprowadzone są nie tylko z Francji, ale także z innych krajów nadbałtyckich. Może się jednak okazać, że pojazd nie został zarejestrowany jeszcze w Polsce. Co w takim razie? Trzeba będzie na pewno skorzystać z możliwości wykorzystania Profilu Zaufanego, aby móc się zalogować do oficjalnej bazy danych.

Oprócz Historii Pojazdu, istnieje również możliwość skorzystania z płatnych serwisów, gdzie także można uzyskać dane o ewentualnych samochodach. Są one dobrym miejscem do sprawdzenia, jeżeli w oficjalnej, darmowej bazie danych, nie będzie można znaleźć interesujących informacji. Ostrożność na pierwszym miejscu.

Wizyta na stacji obsługi

Jedna nie tylko dane z internetu powinny zostać sprawdzone przez ewentualnego kupującego. To tak naprawdę pierwszy krok do tego, aby zrobić swoistą selekcję.

Skoro już kilka typów zostało wybranych, czas na to, aby je osobiście obejrzeć.

Jednak nie można samodzielnie samemu przeglądać samochodów, jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy. Po pojawieniu się w miejscu, gdzie samochód jest sprzedawany, należy zaproponować sprzedawcy wizytę w stacji diagnostycznej. Tak, aby to fachowcy mogli rzucić okiem na samochód i sprawdzić, w jakim stanie technicznym pojazd jest.

Ktoś powie, że będzie to ciągnąć za sobą dodatkowe koszta. Jednak lepiej zainwestować dwieście złotych, niż potem wyrzucać sobie, że wydało się kilka lub nawet kilkanaście tysięcy na auto, które okazało się złomem. Warto do tych kwestii podejść w taki sposób. Serwisy samochodowe, stacje diagnostyczne mają odpowiedni sprzęt, dzięki czemu dosłownie są one w stanie prześwietlić pojazd wzdłuż i wszerz.

Przynajmniej faktycznie będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma się do czynienia z czymś, co faktycznie warto kupić.

Eksperci samochodowi

Coraz częściej wybieraną usługą, jest możliwość współpracy z niezależnymi ekspertami samochodowymi. Są to osoby, jakie oferują możliwość sprawdzenia dowolnego pojazdu mechanicznego na życzenie swoich klientów. Usługa cieszy się dużą popularnością wśród osób, jakie upatrzyły sobie samochód „z daleka”, jednak nie chcę marnotrawić czasu na jazdę – w szczególności, jeżeli okaże się, że samochód nie jest jednak nic warty.

W imieniu klienta samochód sprawdza ekspert, który będzie wiedział jak sprawdzić, aby doskonale ocenić stan techniczny pojazdu. Fakt, jest to usługa płatna, ale można być pewnym tego, że otrzyma się kompletny raport, który będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie warto pojawić się na miejscu z zamiarem zakupu samochodu.

Niezależnie od tego, która z wyżej wymienionych metod zostanie wybrana, sprawdzenie samochodu jest ważne. Tak, aby mieć pewność, że nikt nie będzie żałował wydanych pieniędzy na używany samochód.

Jaki jest najmniejszy model Volvo?

Previous article

Powłoka ceramiczna jako skuteczna ochrona karoserii samochodu w każdych warunkach

Next article

Comments

Comments are closed.