Zdając egzamin na prawo jazdy, jedną z podstawowych umiejętności, którą musi posiadać każda osoba, jest znajomość świateł. To takie pytania mogą otrzymać kursanci. Warto więc posiadać taką wiedzę, aby nie polec już na pierwszym pytaniu. Tak, bowiem jest to ten rodzaj pytania, które się usłyszy zanim kursant wsiądzie za kierownicę i będzie mógł jechać na łuk. Czas więc na to, aby przypomnieć sobie tą wiedzę.
Najważniejsze światła w aucie
W pierwszej kolejności najważniejsze światła w samochodzie:
- Światła mijanie – w środowisku kierowców bardzo często nazywane są one również krótkimi. Od 2007 roku, niezależnie od pory roku i dnia, należy mieć zawsze włączone te białe światła. Aby się upewnić, że faktycznie tak jest, należy wypatrzyć na desce rozdzielczej zielonej kontrolki z promieniami lekko skierowanymi w dół. W każdym aucie są one ustawione w taki sposób, że nie są one w stanie oślepić kierowców, którzy będą jechali z naprzeciwka. Będąc na postoju, należy pamiętać o tym, aby je wyłączyć, jeżeli samochód wciąż pozostaje na chodzie;
- Światła do jazdy dziennej – kolejny rodzaj świateł, których barwa jest biała. Sama kontrolka będzie świecić się na zielono. To właśnie ta lampka, której promienie od symbolu lampy odchodzą prosto, przy czym same promienie to kropki. Poczynając od największych kropek po najmniejsze. Można z nich korzystać tylko i wyłącznie w ciągu dnia, a nie wieczorami. Możliwe jest korzystanie z nich tylko w warunkach normalnej widoczności;
- Światła drogowe – potocznie nazywa się je długimi. Ich włączenie w samochodzie może budzić pewne kontrowersje. Szczególnie jeżeli z na przeciwka nadjeżdża inny samochód. Ich promienie sięgają na naprawdę daleki dystans, dlatego są w stanie oślepić innych kierowców. Można je wykorzystywać tylko i wyłącznie po zmroku i to w miejscach, które są nieoświetlone. Jeżeli widać, iż zbliża się innych samochód, należy przełączyć na światła mijania. Ich kontrolka, jako jedyna, świeci się na niebiesko lub granatowo, więc bardzo łatwo ją rozpoznać na desce rozdzielczej.
O jakich światłach w samochodzie należy pamiętać?
Wśród innych świateł, które pełnią ważną funkcję, należy wymienić tzw. awaryjki. Światła awaryjne świecą się na żółto. To ten rodzaj świateł, których włącznik jako jedyny znajduje się z reguły w okolicy radia samochodowego. Należy znaleźć przycisk oznaczony czerwonym trójkątem. Jego dokładne umiejscowienie uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem samochodu ma się do czynienia. Pełni on bardzo ważną funkcję, ponieważ informuje innych kierowców o niebezpiecznej sytuacji na drodze, która może być związana z chwilowym unieruchomieniem samochodu. Kierowcy zobowiązani są do tego, aby go włączać, będąc uczestnikami wypadków drogowych.
Zawsze należy je włączyć w miejscach, gdzie stoi auto, a inni kierowcy nie spodziewają się tego, że może ono się tam znajdować, np. na środku ulicy. Nie zawsze usunięcie auta jest możliwe w szybkim czasie, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo – swojego oraz innych kierowców.
Światła w samochodzie – inne rodzaje
Kolejnym rodzajem świateł, których nie można pomijać, są kierunkowskazy. Potocznie nazywa się je kierunkami lub migaczami. Należy włączyć je zawsze wtedy, gdy kierowca planuje zmianę kierunku ruchu, skręcając w lewo oraz w prawo. Ewentualnie, wykorzystuje się je również wtedy, gdy zmienia się pas ruchu. Przyjmuje się zasadę, że zawsze należy włączyć je na tyle wcześnie, aby planowany manewr został zauważony. Świecą się one na pomarańczowo. Łącznie są cztery główne kierunkowskazy, z przodu i z tyłu. Tutaj także trzeba powiedzieć, że wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie modelem auta ma się do czynienia, ale mogą być po dwa lub cztery dodatkowe migacze, które umiejscowione są na lusterku i/lub na wejściu od przodu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ samochód będzie wtedy lepiej dostrzegalny dla innych kierowców.
Dodatkowe rodzaje świateł
Światła przeciwmgłowe lub przeciwmgielne – dwie nazwy, ale chodzi o to samo oświetlenie, które z przodu mogą mieć kolor biały lub żółty. Znajdują się ona także z tyłu, ale tam są one koloru czerwonego.
Jak sama nazwa wskazuje, używa się je w trakcie mgły lub w momencie, gdy widoczność na drodze jest ograniczona. Ciekawostką jest to, że przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe. Mogą być, ale nie muszą – w przeciwieństwie do tych, co znajdują się z tyłu. One należą do obowiązkowych, jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu. Jeżeli ma się do czynienia z warunkami niedostatecznej widoczności, można wykorzystać je lub zamiennie ze światłami mijania. W przypadku gdy widoczność na drodze jest mniejsza niż 50 metrów, trzeba włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Jeżeli warunki drogowe się poprawią, trzeba je wyłączyć. Z tego typu świateł można korzystać w przypadku dobrej widoczności. Można jednak korzystać z tego przywileju tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli ma się do czynienia z krętą drogą.
Takie światła należy znać, przystępując do egzaminu oraz korzystając w późniejszym czasie z auta.
Comments