Powłoka lakiernicza na samochodach osobowych wystawiania jest podczas jazdy na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Zniszczony lakier nie wygląda estetycznie i sprawia, że cały odbiór wizualny samochodu jest gorszy. Z tego też powodu wiele osób stara się na przeróżny sposób chronić lakier przy pomocy różnych technik. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania pozwalające na utrzymanie powłoki lakierniczej w dobrej kondycji. Szczególnie popularnym rozwiązaniem staje się powłoka ceramiczna, która posiada wiele zalet i potrafi skutecznie chronić lakier przed wieloma uszkodzeniami.
Powłoka ceramiczna — co to właściwie jest?
Powłoka ceramiczna to wykonany z polimeru produkt ochronny, który dodatkowo korzysta z nanotechnologi do tego, aby chronić powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoka ceramiczna po odpowiednim nałożeniu na karoserię samochodu tworzy bardzo wytrzymałą powierzchnię, która przez długi czas utrzymuje się na samochodzie. Zazwyczaj powłoka robiona jest w oparciu o krzemionkę, która po odpowiedniej obróbce tworzy powierzchnię ochronną na poziomie molekularnym. Warto również wyraźnie zaznaczyć, że powłoka ceramiczna jest czymś całkowicie innym niż wosk samochodowy. Charakteryzuje się ona bowiem tym, że jest znacznie trwalsza i bardziej wytrzymała.
Jakie są główne zalety powłoki ceramicznej?
Powłoki ceramiczne posiadają wiele zalet, dlatego tak dużo osób decyduje się właśnie na ich aplikację. Do głównych zalet powłoki ceramicznej można zaliczyć:
- Wysoka ochrona przed zanieczyszczeniami: powłoki ceramiczne chronią lakier samochodowy przed wieloma zanieczyszczeniami, które mogą osadzać się podczas jazdy. Samochód zabezpieczony powłoka ceramiczną jest wysoce odporny na sól drogowa, ptasie odchody, kwas deszczowy oraz inne substancje, które mogą prowadzić do korozji nadwozia.
- Ochrona przed promieniami UV: lakier samochodowy bardzo często traci swój pierwotny wygląd na skutek działania promieni UV. Traci on pod ich wpływem swój blask oraz połysk, przez co zaczyna wyglądać znacznie gorzej. Powłoka ceramiczna całkiem skutecznie chroni lakier przed promieniami UV, przez co proces jego niszczenia znacznie się wydłuża.
- Ochrona przed zarysowaniami: Samochody często posiadają porysowany lakier, ponieważ gdy nie jest on zabezpieczony, to łatwo ulega niszczeniu. Powłoka ceramiczna skutecznie zabezpiecza lakier przed rysami, dzięki czemu dłużej będzie dobrze wyglądał.
- Hydrofobowość: powłoka ceramiczna zapewnia również wysoką i trwałą hydrofobowość, czyli właściwość, która charakteryzuje się tym, że krople wody z łatwością spływają z nadwozia, przez co osadza się znacznie mniej brudu na samochodzie.
- Łatwiejsze czyszczenie: samochód, który został zabezpieczony powłoka ceramiczną ,jest znacznie prostszy do wyczyszczenia. To wszystko spowodowane jest tym, że powłoka ceramiczna zwiększa właściwości hydrofobowe, dzięki czemu wszelkiego rodzaju brud łatwiej spływa z powłoki lakierniczej.
Jak nakładana na samochód jest powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna powinna być nakładana na karoserię samochodu przez profesjonalistów, którzy wiedza jak to robić w prawidłowy sposób. Najlepiej więc oddać swój pojazd do studia detailingowego, by mieć pewność, że wszelkie pracy zostaną wykonane, tak jak należy. Samo nakładanie powłoki ceramicznej powinno rozpocząć się od prawidłowego przygotowanie powierzchni lakierniczej. Samochód powinien zostać dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości innych środków zabezpieczających. W tym celu samochody są najczęściej dokładnie myte przy pomocy specjalistycznej chemii.
Aby powłoka dobrze została położona, to lakier musi być równy, dlatego często przed nakładaniem ceramiki przeprowadzany jest proces polerowania karoserii, aby pozbyć się wszelkich nierówności.
Gdy auto jest już gotowe do nałożenia powłoki ceramicznej, można przystąpić do działania. Powłoka ceramiczna jest nakładana najczęściej ręcznie za pomocą specjalnych aplikatorów, które zostały stworzone głównie z myślą o takim właśnie zastosowaniu. Powłoka musi być nakładana bardzo równomiernie, aby w niektórych miejscach nie zbierało się zbyt dużo produktu, co mogłoby być problematyczne. Zaraz po nałożeniu ceramika potrzebuje czasu na utwardzenie, by mogła w sposób prawidłowy chronić lakier. Czas potrzebny na utwardzenie się produkty jest różny w zależności od producenta. Na sam koniec powłokę lakierniczą należy dokładnie wypolerować, by nadać jej prawidłowego połysku.
Ile wynosi trwałość powłoki ceramicznej?
To jak długo powłoka ceramiczna będzie utrzymywać się na lakierze, zależy tak naprawdę od wielu czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa w tej kwestii jakość danej powłoki oraz jej grubość. Również intensywność użytkowania samochodu ma tutaj znaczenie, ponieważ samochody, które dużej jeżdżą, będą szybciej zużywać powłokę ceramiczną. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, ile dana powłoka ceramiczna utrzyma się na samochodzie, ponieważ korzysta z nieco innych materiałów do produkcji, przez co żywotność poszczególnych produktów znacząco od siebie się różni. Można jednak śmiało stwierdzić, że powłoki ceramiczne wytrzymują co najmniej kilka miesięcy. Najlepsze produkty, które nałożone są w sposób prawidłowy, mogą chronić lakier nawet przez kilka lat.
Przed jakimi czynnikami nie chroni powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna ma oczywiście swoje ograniczenia i nie jest w stanie zabezpieczyć lakieru przed niektórymi czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim powłoki ceramiczne nie chronią przed silnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Są skutecznie przy odpryskujących kamieniach czy lekkich zarysowaniach, jednak przy bezpośrednim kontakcie z ostrymi powierzchniami nie są w stanie zabezpieczyć samochodu. Ceramika nie chroni również lakieru przed niektórymi substancjami chemicznymi dlatego, warto mieć to na uwadze przy myciu samochodu różnymi środkami.
Wszyscy użytkownicy samochodów z powłokami lakierniczymi muszą również wiedzieć, że nie są one odporne na bardzo wysokie temperatury i mogą w wyniku ich działania tracić swoje właściwości. Warto również zaznaczyć, że każda powłoka ceramiczna, która została nałożona w sposób nieprawidłowy, nie będzie chronić lakieru, tak jak należy.
Dlaczego warto zainwestować w powłokę ceramiczną?
W powłokę ceramiczną warto, jest zainwestować z wielu powodów. Przede wszystkim skutecznie może ona chronić lakier samochodowy przed działaniem wielu szkodliwych czynników. Takie powłoki poprawiają również wygląd wizualny pojazdu, ponieważ zapewniają bardzo efektowny połysk. W powłokę ceramiczną warto również zainwestować ze względu na oszczędności. Samochód, który posiada dobrze utrzymana powłoka lakiernicza, nie traci na wartości, dzięki czemu można go sprzedać za znacznie lepszą cenę. Również sama pielęgnacja staje się łatwiejsza i tańsza, ponieważ nie trzeba używać do czyszczenia samochodu tak dużej ilości środków chemicznych.
Podsumowanie
Powłoka ceramiczna to naprawdę dobra inwestycja dla każdej osoby, która chce zadbać o stan powierzchni lakierniczej swojego pojazdu. Szczególnie warto zaaplikować taką powłokę na samochody, które są nowe i posiadają świeży lakier. Skuteczna warstwa ochronna na lakierze sprawi, że jazda nawet w trudnych warunkach zimowych nie będzie straszna.
Ceramika dobrze chroni bowiem przed solą drogową, dzięki czemu korozja nie zaczyna tak szybko atakować karoserii samochodowej.
Dzisiejsze powłoki ceramiczne utrzymują się na samochodach przez długi czas i w żaden sposób nie ingerują w lakier. W każdym momencie można taką powłokę ceramiczną ściągnąć specjalnymi narzędziami, dzięki czemu samochód znowu będzie wyglądał tak jak fabrycznie. Sam koszt nałożenia takiej powłoki jest również całkiem przystępny, jeżeli zestawimy zalety, jakie niesie za sobą cały ten proces. Powłoka ceramiczna to znane i popularne rozwiązanie, które zostało już dokładnie przetestowane przez tysiące kierowców, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie bez obawy, że coś będzie nie tak.
Comments