Porady

Odkrywanie prawdy samochodu, sprawdzamy jak historia pojazdu wpływa na jego wartość

0
Odkrywanie prawdy samochodu, sprawdzamy jak historia pojazdu wpływa na jego wartość 1

Rynek wtórny pojazdów mechanicznych ma się całkiem dobrze. Na bieżąco pojawiają się różnego rodzaju oferty, jakie pochodzą od klientów prywatnych, jak również firm, jakie zajmują się tego typu usługami. Handel kwitnie. Jedne oferty znajdują się na tym rynku dłużej, a inne nieco krócej. Czy to możliwe, że historia pojazdu wpływa na jego wartość? Co należy wiedzieć na ten temat?

Wartość rezydualna

Zanim jednak ktokolwiek odpowie na to pytanie, powinien poznać pojęcie wartości rezydualnej. Otóż jest to wartość auta w chwili odsprzedaży. To cena, którą właściciel pojazdu mechanicznego będzie mógł uzyskać po określonym czasie użytkowania. Ile to będzie naprawdę? Nie da się tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, jak samochód będzie użytkowany i co w tym czasie będzie się z nim działo. Wartość ważna jest nie tylko dla klientów prywatnych, ale również dla firm, jakie często muszą mierzyć się z koniecznością zakupu kilkunastu samochodów za jednym razem. W ich przypadku, przed sfinalizowaniem transakcji, ważne jest przeprowadzenie kalkulacji, aby móc przewidzieć wartość samochodów za kilka lat.

Historia pojazdu vs. cena

To jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na obniżenie ceny samochodu. Mówiąc wprost – im gorsza historia pojazdu, tym jego cena będzie niższa. Najwięcej może zyskać pierwszy właściciel pojazdu po kilku latach użytkowania. O ile historia pojazdu przedstawia się w sposób nienaganny. Kolejne lata będą sprawiać, że ta historia pojazdu będzie jeszcze dłuższa. Co dalej za tym idzie, wartość samochodu spadnie. Na tyle, że w pewnym momencie nie będzie nawet sensu sprzedawać samochodu dalej, ponieważ jego wartość będzie zbyt niska. W efekcie pojazd mechaniczny trzeba będzie oddać na złom.

Czy trzeba sprawdzić historię pojazdu?

Oczywiście, że tak. Nawet, jeżeli sprzedawca samochodu zachwala go jako w nienaruszonym stanie, nigdy na takie słowa nie można się nabrać. No cóż, nie brakuje nieuczciwych osób, jakie chcą zarobić na innych. Historia pojazdu pozostawia wiele do życzenia, ale żaden sprzedawca nie będzie chciał się do tego przyznać. Dlaczego? Ponieważ wie, że cena spadnie i nie otrzyma on więcej pieniędzy. W szczególności, jeżeli samochód brał udział w kolizji drogowej i był „robiony” w warsztacie samochodowym. Takie rzeczy nie są zauważalne na pierwszy rzut oka. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z uzdolnionym mechanikiem. Jednak ostrożności nigdy za wiele. Tym bardziej że dzięki temu można uchronić swoje pieniądze. No cóż, takie samochody prędzej czy później zaczynają się psuć, więc będzie to generowało dodatkowe koszta.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Zapewne wiele osób, jakie jeszcze nie miały z tym do czynienia, ucieszy fakt, że za sprawdzenie historii pojazdu nie trzeba nic płacić. Wystarczy tylko dostęp do transmisji danych i tyle. Co należy zrobić? Można skorzystać z oficjalnej strony rządowej pod adresem https://historiapojazdu.gov.pl/.

W odpowiednich polach na tej stronie należy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Takie dane powinien udostępnić sprzedawca. Jeżeli nie będzie chciał on udostępnić potencjalnemu klientowi, to sygnał, że stara się on coś ukryć przed swoim klientem. Potem wystarczy nacisnąć przycisk Sprawdź pojazd i tyle. Wyświetlą się wszystkie niezbędne informacje, które mogą nieść nadzieję lub też zniechęcić do zakupu.

Na tej stronie można uzyskać takie informacje jak:

  • ważność nie tylko samego ubezpieczenia OC, ale także obowiązkowego badania technicznego,
  • właściciela – z uwzględnieniem tego, czy ma się do czynienia z firmą, czy też osobą prywatną,
  • liczbę właścicieli – ale tylko tych, jeżeli chodzi o Polskę, prezentowana liczba tyczy się również tej osoby, która jest aktualnie właścicielem,
  • stan licznika z badań technicznych, należy jednak pamiętać o tym, że ma się do czynienia z danymi, jakie gromadzone są od 2014 roku,
  • dodatkowe informacje, np. o tym, czy za granicą (o ile samochód tam był) brał udział w kolizji drogowej, czy też nie zalicza się go do poszukiwanych przez policję itd.

Co jeszcze wpływa na cenę pojazdu?

Dużo mówi się o historii, jednak nie można zapomnieć o tym, że wpływ na cenę będą miały również takie czynniki jak przebieg pojazdu. Łatwo się domyślić, że wysoki przebieg będzie powodował obniżenie finalnej ceny. Jednak nie ma co ustrzec się przed tym. W końcu samochód kupuje się po to, aby nim jeździć. Więc trzeba to jeździć.

Warto pamiętać o tym, aby samochód przed sprzedażą gruntownie posprzątać. Tak, na czyste samochody klienci patrzą łaskawszym okiem. Jeżeli ktoś nie ma chęci, aby to zrobić należy powierzyć to zadanie innym. Do wyboru są tzw. SPA dla samochodów, gdzie można zamówić komplet usług. Nie tylko czyszczenie wewnątrz, ale również na zewnątrz. Można skorzystać z ozonowania, dzięki czemu będzie można zlikwidować ewentualne bakterie i patogeny. Tak przygotowany samochód będzie można wystawić na sprzedaż, licząc się z tym, że uda się za niego uzyskać naprawdę wysoką cenę.

Znaki drogowe i ich interpretacja, czyli klucz do bezpiecznej jazdy

Previous article

Jaki jest najmniejszy model Volvo?

Next article

Comments

Comments are closed.