Kupno nowego auta - porównujemy samochody dla początkujących. 1
0

Nowe auta dla początkujących

W wielu krajach świata nowe samochody dla początkujących to specyficzne konstrukcje. Mowa tu dokładnie o tym, że mikrosamochody dostępne są nawet dla szesnastolatków, ale mają one tylko dwa miejsca, niewielki bagażnik i skromna moc nie przekraczającą dwudziestu koni mechanicznych. Spotyka się też ograniczenia jeśli chodzi o pierwszy pojazd dla kogoś w wieku od osiemnastu do dwudziestu pięciu lat, choć nie w każdym kraju, ale generalnie ludzi w pewnym wieku nie stać na jakieś ciekawsze auto, bo zarabiają niewiele, a to ogranicza opcje osiągalne do aut kompaktowych lub mniejszych. Takie samochody muszą mieć też pod maską mały silnik benzynowy, bo to niskie spalanie i wolne zużywanie się elementów zawieszenia.

Firmy ubezpieczeniowe

Nie da się ukryć tego, że nowe samochody dla początkujących to często pojazdy kompaktowe z silnikami nie rozwijającymi znacznej mocy. Mowa tu konkretnie o tym, że jeśli osiemnastoletni kierowca zakupi sobie sportowe coupe z bardzo mocnym silnikiem benzynowym, to jego składki ubezpieczeniowe nie będą tymi niskimi, bo firmy ubezpieczeniowe uznają kierowców młodych z mocnymi sportowymi autami za grupę ryzyka, czyli w ich przypadku szanse na kolizje drogowe są zaskakująco wysokie. Dlatego płacą wyjątkowo wysokie składki przez jakiś czas. Uniknięcie takowych oznacza zakup śmiesznie wolnego samochodu miejskiego z lekkim silnikiem benzynowym lub stanie się współwłaścicielem mocnego auta sportowego wraz z ojcem lub matką. Rzecz jasna w tej konkretnej sytuacji rodzice młodego kierowcy także ryzykują, bo jeśli będzie miał kolizję, to odbije się to także na ich zniżkach. Z tych przyczyn wyjątkowo często opcją idealną jest auto kompaktowe z wyjątkowo oszczędnym silnikiem, którego to współwłaścicielem jest jeden z rodziców, bo dzięki temu koszty ubezpieczenia są wyjątkowo małymi jeśli chodzi o początek.

Samochód dla szesnastolatka

Nowe samochody dla początkujących to też auta dla szesnastolatków, którzy to dostają inny typ prawa jazdy. Takie pojazdy mają niewielki silnik, który może mieć maksymalnie 0.5 litra pojemności, bezstopniową skrzynię biegów, karoserię z tworzywa, dzięki której konkretne auto waży niewiele i do tego jeszcze ogranicznik prędkości, po to by szesnastolatek nie rozpędził się zbyt wyraźnie. W każdym kraju przepisy odnośnie tych samochodów wyglądają nieco inaczej, ale generalnie ich podstawowe założenia są dość podobnymi, bo jeśli chodzi o UE to przepisy dotyczące tej kategorii samochodów nie mogą być zbyt luźnymi. Taki szesnastolatek równie dobrze może posiadać skuter, ale takie auto jest opcją lepszą, bo dzięki karoserii się nie marznie zimą, a w sezonie letnim warunki jazdy też da się uznać za te znacznie bardziej komfortowe. Samochody tego typu to także ta ewolucja technologiczna, czyli dodatki takie jak czujniki cofania, kamera cofania i inne ułatwiające prowadzenie gadżety. One muszą wpłynąć na cenę konkretnego samochodu i to w tym znacznym stopniu. W tym tkwi minus, bo większość ludzi młodych dostaje te auta od rodziców, czyli jeśli już są nowe to mają słabe wyposażenie.

Inne surowe wymogi

W pewnych krajach nowe samochody dla początkujących, czyli dla ludzi od osiemnastego do dwudziestego pierwszego roku życia też muszą być lekkimi, mieć nie więcej niż sześćdziesiąt koni mechanicznych mocy, a prędkość maksymalna osiągana przez te pojazdy też musi spełniać określone wymogi. Ograniczenia tego rodzaju wprowadza się po to by kierowcy w dość młodym wieku nie wywoływali zbyt wielu sytuacji zaliczanych do groźnych dla zdrowia i życia. Równie dobrze można młodych kierowców zniechęcać zbyt wysokimi ubezpieczeniami mocnych sportowych aut, ale nie każdy młody kierowca ma niewielkie zarobki. Dlatego trzeba im ograniczyć możliwości powiązane z szybka i ryzykowną jazdą, po to by wykupywali okrążenia na torach wyścigowych, a nie ryzykowali na drogach publicznych. Pozornie takie ograniczanie przynosi wiele zalet, choć i tak spotyka się młodych ludzi łamiących w jakiś sposób te przepisy.

Firmy ubezpieczeniowe

Pewnego typu ograniczenia jeśli chodzi o nowe samochody dla początkujących wprowadzają też firmy ubezpieczeniowe, czyli młodzi kierowcy powinni mieć auta koloru czerwonego, bo takie są tymi najlepiej dostrzegalnymi. Moc silnika nie powinna przekraczać tych stu koni mechanicznych, a pozycja za kierownicą powinna być wysoką. Tego typu wymogi po części były lub są mitami, ale najważniejszym było i nadal jest to, że takie wymagania mają skłonić młodych kierowców do rozsądnej jazdy.

Brak rozsądku

Nowe samochody dla początkujących to nie tylko kwestie powiązane ze stylistyką, osiągami i ciekawymi dodatkami. Niezawodność danego modelu auta w konkretnej wersji też znaczy bardzo wiele, ale najważniejszym jest to, by ten młody kierowca od samego początku nabierał rozsądku, czyli by dbał o własny samochód i o innych uczestników ruchu drogowego. Ekonomiczna jazda także ma to kluczowe znaczenie, ale ograniczenia powiązane z osiągami pierwszego auta to nie gnębienie młodych, tylko uczenie ich zasad i nabierania tego respektu do mocy, po to by zachowali własne zdrowie i by przypadkowo nie skrzywdzili kogoś z innego pojazdu.

 

Polerowanie reflektorów na własną rękę – czy warto?

Previous article

Samochody od dealerów i osób prywatnych, czyli gdzie szukać auta w internecie?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady