Porady

Kontrolki w samochodzie: Co oznaczają i jak na nie reagować?

0
Kontrolki w samochodzie: Co oznaczają i jak na nie reagować? 1

Każdy samochód wyposażony jest w szereg różnych kontrolek, które mają różne kolory i symbole. Są one montowane po to, aby informować właściciela pojazdu o tym, co aktualnie dzieje się z danym samochodem. Niektóre z nich mają jedynie za zadanie informować o tym,  które z systemów aktualnie działają. Inne natomiast informują kierowców o aktualnym stanie technicznym pojazdu. Są one ściśle połączone z komputerem pokładowym, który przeprowadza samodzielnie cytodiagnostykę pojazdu, w celu wykrywania poważnych problemów. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, co oznaczają dane kontrolki, aby móc reagować w odpowiedni sposób, kiedy się zapalą na desce rozdzielczej.

Podział kontrolek w samochodzie

Kontrolki w samochodzie mają różne kolory i to właśnie one w głównej mierze informują o tym, jaki charakter ma wyświetlany przez kontrolki komunikat. Producenci  samochodów stosują zazwyczaj dokładnie takie same kolory do tego, aby oznaczać dane grupy kontrolek. W samochodach możemy zatem wyróżnić następujące rodzaje kontrolek:

  • Czerwone– są to kontrolki ostrzegawcze, na które należy zwracać szczególną uwagę. W zdecydowanej większości przypadków pojawienie się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej informuje o poważnym problemie, który uniemożliwia dalsze poruszanie się pojazdem w bezpieczny sposób.
  • Pomarańczowe i żółte– ta grupa kontrolek pełni role informowania oraz ostrzegania. Zazwyczaj informują one o tym, że z jakimś konkretnym systemem w pojeździe jest problem, który należy dokładnie zdiagnozować. Informują one również o włączaniu lub wyłączaniu systemu takiego jak np. ESP. Gdy na desce rozdzielczej przez dłuższy czas zaświeca się kontrolka o żółtym kolorze dobrze, jest poważnie zainteresować się problemem, o jakim informuje, gdyż po pewnym czasie może on przerodzić się w poważną usterkę.
  • Zielone – tokontrolki informujące o tym, jakie funkcje są aktualnie włączone w pojeździe. Najczęściej wskazują one jaki rodzaj świateł jest aktualnie używany w samochodzie. Zaświecenie się takiego typu kontrolki nie wpływa w żaden sposób na sprawność samochodu do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Jak reagować na czerwone kontrolki w samochodzie

Tak jak wcześniej zostało już wspomniane, pojawienie się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej, często oznacza, że dalsza jazda nie jest możliwa ze względu na wystąpienie poważnej usterki w samochodzie. Jak się jednak okazuje, nie zawsze trzeba od razu dzwonić po lawetę w takiej sytuacji, ponieważ odczyty komputera samochodowego mogą czasem być błędne. Gdy czerwona kontrolka pojawi się na desce rozdzielczej, oczywiście należy zatrzymać pojazd, aby móc dokładnie zweryfikować co się stało. Podczas postoju należy sprawdzić, czy auto rzeczywiście uległo poważnej awarii. Najlepiej również zresetować komputer pokładowy poprzez wyłączenie silnika, odczekanie i ponowne uruchomienie pojazdu.

Często dochodzi do sytuacji, gdy kontrolka w kolorze czerwonym zaświeca się jedynie ze względu na awarię czujnika. Jeżeli wiec potrafimy samodzielnie zweryfikować czy sygnalizowany problem rzeczywiście występuje, to warto, jest to zrobić. Jeżeli po przeprowadzonej diagnozie samochód jest sprawny, to można kontynuować jazdę. Należy jednak pamiętać, że jeżeli kontrolka nadal się pali, to trzeba udać się do specjalisty, który dokona wymiany właściwego czujnika, aby dalsza eksploatacja samochodu była bezpieczna. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować problemu sygnalizowanego kontrolką, lub problem rzeczywiście występuje, to należy zakończyć jazdę i zadzwonić niezwłocznie po pomoc drogową.

Jak reagować na żółte lub pomarańczowe kontrolki w samochodzie

Pomarańczowe oraz żółte kontrolki informują o bardzo wielu rzeczach, ponieważ zarówno przypominają o tym, że jakiś płyn eksploatacyjny się kończy, jak i również informują o wystąpieniu usterki. Takie kontrolki mają więc bardzo szerokie zastosowanie, dlatego ich pojawianie się na desce rozdzielczej nie koniecznie wskazuje na to, że z autem dzieje się coś bardzo poważnego. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wolno ich bagatelizować i w przypadku, gdy nie wiemy, co dana kontrolka oznacza, dobrze jest poszukać informacji na jej temat w instrukcji pojazdu lub można również skontaktować się ze specjalistą, który ma możliwość przeprowadzenia dokładnej diagnostyki pojazdu.

Co oznaczają kontrolki zielone w pojeździe

Kontrolki zielone nie informują o awariach czy też problemach z samochodem. W praktycznie stu procentach przypadków sygnalizują one włącznie w pojeździe danej funkcji. Zazwyczaj sygnalizują one, że aktualnie włączone są światła mijania, kierunkowskazy, światła awaryjne czy też aktywny jest tempomat. Po wyłączeniu danej funkcji w pojeździe kontrolki zielone natychmiast gasną, informując o tym, że właśnie dana funkcja została wyłączona.

Kontrolki samochodowe w innych kolorach

Zdarza się również tak, że na desce rozdzielczej zapali się kontrolka w całkowicie innym kolorze niż wyżej wspomniane. Takie kontrolki są wykorzystywane przez producentów samochodów do sygnalizacji specjalnych funkcji, które są zastosowane w samochodzie. Zazwyczaj one również informują o tym, że dana funkcja została uruchomiona, lub aktywny jest w danym momencie konkretny system.

Nie należy również obawiać się takich kontrolek, gdyż mają one w zdecydowanej większości przypadków charakter informacyjny. O tym, jakie znacznie ma dana kontrolka w nietypowym kolorze, zazwyczaj można znaleźć informacje w instrukcji producenta, która dołączana jest do samochodu.

Po jakich zapaleniu kontrolek w samochodzie należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd

Istnieją takie kontrolki samochodowe, które informują o bardzo poważnych problemach z samochodem, dlatego po ich zapaleniu należy od razu zatrzymać pojazd. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolki oznaczone następującymi symbolami:

  • Czerwony wykrzyknik– ta kontrolka informuje o problemach z układem hamulcowym w pojeździe. Dalsza jazda zatem może być bardzo niebezpieczna dla naszego życia. Często zapala się ona gdy w złym stanie są klocki hamulcowe, lub doszło do wycieku płynu hamulcowego.
  • Lampa Aladyna– to kontrolka informująca o problemach z olejem samochodowym. Dalsza jazda może doprowadzić do całkowitego zniszczenia jednostki napędowej, dlatego, dobrze jest niezwłocznie zatrzymać pojazd i wezwać pomoc drogową.
  • Symbol akumulatora– informuje o problemach z ładowaniem samochodu. Zazwyczaj oznacza ona problemy z alternatorem, który jest jednym z kluczowych elementów samochodu. Zazwyczaj pojawienie się takiej kontrolki wiąże się z problemami z odpalaniem pojazdu.
  • Symbol termometru– kontrolka ta wskazuje na to, że pojazd ma problem z przegrzewaniem się jednostki napędowej. Dalsza jazda może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, dlatego należy jak najszybciej w takiej sytuacji zatrzymać pojazd.
  • Symbol kierownicy– to kontrolka informująca o problemach z układem kierowania. Zazwyczaj zapala się ona w momencie gdy uszkodzeniu ulega system wspomagania układu kierowniczego.

Podsumowanie

Kontrolki w samochodzie spełniają bardzo istotną funkcję, ponieważ informują one w przejrzysty sposób, co aktualnie dzieje się z samochodem. Nie wolno pod żadnym pozorem ich bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu. Szczególnie w sytuacjach, gdy na desce rozdzielczej zapala się na raz kilka czerwonych lub żółtych kontrolek, należy udać się do specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje, w czym tkwi problem.

Każdy właściciel samochodu powinien również zapoznać się lepiej z symbolami, które przedstawiają konkretne kontrolki. Dzięki temu bowiem można dokładnie od razu widzieć, co dzieje się z samochodem. Warto również pamiętać o tym, by po pojawieniu się danej kontrolki od razu nie panikować, ponieważ nie zawsze oznaczają one poważne problemy. Są one ściśle powiązane z elektroniką samochodową, która potrafi zawodzić, jeżeli ma ona kontakt z wilgocią lub ma na karku kilka ładnych lat. Kontrolki samochodowe są bardzo przydatne również dlatego, że informują o tym, czy jazda samochodem w danym momencie jest po prostu bezpieczna. Warto więc zatem śledzić co aktualnie wyświetla się na desce rozdzielczej naszego samochodu.

Skrzynie biegów, podstawowy element samochodu spalinowego? A jak jest w „elektrykach”?

Previous article

Usługi i funkcjonalność w podróży? Sprawdź taxi bagażowe

Next article

Comments

Comments are closed.