Entuzjaści klasycznej motoryzacji potrafią spędzać długie godziny w przydomowym warsztacie, aby sprawić, że ich auto będzie wyglądało dokładnie tak, jak jego pierwsze egzemplarze. Dlatego nie bez powodu mawia się, że zabytkowe samochody to pasja dla cierpliwych. Przeczytaj, jak rozpoznać oznaki wskazujące na to, że stare auto wymaga odświeżenia.
Na czym polega renowacja zabytkowego auta?
Renowacja samochodu to nie tylko dążenie do tego, aby wyglądał on idealnie. To także wiele mniejszych i większych czynności, które gwarantują sprawność i integralność modelu oraz bezpieczną jazdę. Czego najczęściej dotyczy odświeżanie zabytkowego auta?
Widoczne ślady rdzy
Stare auta to takie, które mają za sobą kilkadziesiąt lat historii, a nierzadko również kilku właścicieli. To wystarczająco długi okres, aby blachy pojazdu zaczęły poddawać się upływowi czasu. Jeżeli widzisz na progach samochodu czy drzwiach ślady rdzy, powinieneś jak najszybciej ją usunąć, zanim metal ulegnie poważnemu uszkodzeniu.
Jeżeli chcesz się upewnić, że korozja nie pojawiła się w newralgicznych miejscach, sprawdź również:
- miejsce montażu zawieszenia;
- tłumik i rury układu wydechowego;
- tarcze hamulcowe;
- okolice korka wlewu paliwa.
Niestety, usuwanie rdzy nie zawsze pomaga. Niekiedy konieczna okazuje się wymiana części blacharskich lub innych. Sprawdź https://garbus.pl/vw-garbus/akcesoria-zewnetrzne/czesci-blacharskie i wybierz oryginalne elementy do klasyków Volkswagena.
Mocno uszkodzona tapicerka
Na potrzebę przeprowadzenia odnowy samochodu wskazują też uszkodzenia widoczne wewnątrz kokpitu. Wytarte obicia lub wręcz podarta i wystrzępiona tapicerka nie tylko wyglądają nieestetycznie. Zmniejszają również komfort jazdy, zwłaszcza podczas pokonywania długich tras.
Niewielkie ubytki możesz próbować naprawić własnymi siłami, ale takie elementy jak zniszczone maty, gąbki czy pokrowce najłatwiej będzie po prostu wymienić.
Co zrobić, kiedy problem drzemie pod maską?
Większość kierowców jest w stanie samodzielnie wymienić fotel lub niewielkie części blacharskie. Zdarza się jednak, że potrzeba odświeżenia sięga znacznie głębiej. Powracające problemy z odpalaniem, nad- lub podsterownością pojazdu albo niesprawne hamulce to już poważne problemy, których ignorowanie może zakończyć się tragedią.
Zacznij od inspekcji silnika. Jeżeli dysponujesz podstawową wiedzą z zakresu mechaniki samochodowej, powinieneś bez problemu znaleźć przyczynę większości problemów z samochodem. Na szczęście klasyki z lat 50. czy 60. ubiegłego wieku nie mają zbyt skomplikowanej budowy, więc do usunięcia usterek najczęściej wystarcza komplet podstawowych narzędzi.
Postaw na sprawdzonego dostawcę części
Z zabytkowymi samochodami jest zupełnie odwrotnie niż z nowoczesnymi – ich naprawa jest zazwyczaj łatwa, ale znacznie trudniej o dobre jakościowo części.
Wielu miłośników klasycznej motoryzacji w poszukiwaniu potrzebnych podzespołów udaje się na giełdę lub szrot. Inni szukają szczęścia na aukcjach internetowych. Jeżeli nie chcesz ryzykować, sprawdź ofertę sklepu Garbus i zajrzyj na: https://garbus.pl/czesci-do-vw-garbusa. Znajdziesz tam wszystkie części, które mogą przydać Ci się do renowacji starego auta.
Odkryj magię, która drzemie w motoklasykach i przekonaj się, że ich odnowa nie musi być kosztowna!
Comments