Producenci

Kalkulator opon: dowiedz się, jak dobrać odpowiednie opony do Twojego pojazdu!

0
Kalkulator opon: dowiedz się, jak dobrać odpowiednie opony do Twojego pojazdu! 1

Odpowiedni dobór opon może być poważnym wyzwaniem zarówno dla młodego kierowcy, jaki jak i już tego doświadczonego. Jest to spowodowane tym, że opony samochodowe mają wiele różnych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Nie należy jednak tego tematu bagatelizować, ponieważ źle dobrana opona może nie spełniać swojej funkcji lub może w ogólne nie pasować do naszego samochodu. Na szczęście są specjalne narzędzia takie jak kalkulator opon, które mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Dlaczego dobór opon jest tak ważny?

Opony samochodowe to tak naprawdę jedyny element, który podczas jazdy styka się z nawierzchnią. Z tego powodu muszą one być odpowiednio dobrane, by jazda była bezpieczna oraz komfortowa. Źle dobrane opony mogą powodować, że jazda w pewnych warunkach będzie po prostu niebezpieczna. Podczas szukania odpowiednich opon do samochodu, nie można także zapomnieć o tym, że muszą one pasować rozmiarem do naszych felg oraz do prześwitu w nadkolu, jakie mamy. Zbyt duże opony lub zbyt małe uniemożliwią nam całkowicie jazdę.

Jak szukać parametrów opon?

Skoro opony muszą być odpowiednio dobrane do konkretnego samochodu oraz do konkretnych warunków, to muszą one mieć swoje parametry, które określają ich najważniejsze cechy. Rzeczywiście tak jest i informacje o zalecanych oponach do danego pojazdu można znaleźć w zaleceniach producenta lub w specjalnych tabelach rozmiarów. Również warto popatrzeć na stare ogumienie, ponieważ na nim również znajdują się opisane parametry danego ogumienia i można po prostu zakupić nowe opony o tych samych parametrach. Najlepszym rozwiązaniem może się jednak okazać kalkulator opon, który dokładnie pokazuje jakie opony mogą być stosowane w danym pojeździe.

Czym jest kalkulator opon?

Kalkulator opon to bardzo przydatne narzędzie, które jest obecnie używane przez wiele osób. Czym dokładnie jest taki kalkulator i jak on działa? To tak naprawdę bardzo proste narzędzie, które pomaga dobrać odpowiedni rozmiar opon do pojazdu. Szczególnie jest to przydatne rozwiązanie, gdy poszukujemy tańszego, zamiennika zużytej już opony, która była fabrycznie zamontowana na samochodzie. Wtedy do takiego kalkulatora, należy wpisać parametry ze starej opony, a kalkulator obliczy, o jakich rozmiarach opony będą również pasować w zastępstwie za poprzednie.

Trzeba jednak pamiętać, że aby kalkulator zadziałał poprawnie, to trzeba do niego wprowadzić odpowiednie dane. Jeżeli zostaną one wprowadzone źle, to opony o wyliczonych przez kalkulator parametrach mogą nie pasować. Trzeba zatem zachować szczególną uwagę przy korzystaniu z tego narzędzia. Wyliczenia, jakie wykonuje kalkulator opon, są bardzo dokładne i dają one zasadniczo pewność, że nowa opona o nieco innych parametrach niż stara, będzie dobrze się w jej miejsce sprawdzała.

Jakie parametry są istotne przy wyliczeniach kalkulatora opon?

Skoro kalkulator opon swoich wyliczeń dokonuje na podstawie konkretnych danych, to dobrze jest wiedzieć, jakie z nich są najczęściej brane pod uwagę. Kluczowe parametry to szerokość, profil oraz średnica opony, która była dotychczas na samochodzie. Po przeliczeniu, kalkulator opon pokazuje, o jakich parametrach opony będą pasować alternatywnie w miejsce starych. Oczywiście jest pewien margines tolerancji, jaki birze pod uwagę kalkulator, jednak w rzeczywistości niewielkie odchylenia nie mają większego znaczenia.

Zalety kalkulatora opon

  • Szybkość działania
  • Praktycznie stuprocentowa pewność przy doborze zamienników opon fabrycznych
  • Łatwy dostęp do kalkulatora za pomocą internetu
  • Wysoka dokładność obliczeń
  • Prosta i przejrzysta obsługa
  • Daje możliwość znalezienia tańszych zamienników fabrycznych opon

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora opon

Decyzja o tym, że należy wymienić opony, powinna zapaść w momencie, gdy stare ogumienie nie nadaje się już do dalszej eksploatacji. O tym, ze czas najwyższy wymienić swoje opony mogą nas informować liczne pęknięcia na gumach, płytki bieżnik lub twardość gumy. Same pony posiadają oznaczenie z datą produkcji. Nie powinno się zasadniczo używać opon, które są starsze niż 6 lat. Często decyzja, że czas najwyższy zmienić swoje opony zapada w momencie, gdy poformuje nas o tej konieczności wulkanizator lub gdy przytrafi nam się sytuacja, ze opona została uszkodzona i trzeba ją wymienić. Kalkulator opon może się nam także przydać, gdy poszukujemy opon zimowych lub letnich. Jak wiec widać w wielu przypadkach taki kalkulator może okazać się przydatny.

W dzisiejszych czasach ceny opon potrafią być naprawdę wysokie. Szczególnie niektóre modele samochodów posiadają opony, które sprzedawane są w bardzo wysokiej cenie. Dzięki kalkulatorowi opon można jednak zaoszczędzić, kupując opony o nieco innym rozmiarze. Często również pasują one bardzo dobrze, a są nawet kilkaset złotych tańsze. Kalkulator opon to narzędzie całkowicie darmowe, dlatego warto z niego skorzystać, by się przekonać, czy aby nieco inne opony nie będą, aby pasować do naszego samochodu, a będą przy tym wszystkim znacznie tańsze. Na pewno warto, jest bliżej poznać to narzędzie, aby mieć nieco lepsze rozeznanie na rynku przy zakupie opon.

Czysty silnik to sprawny silnik! Poznaj innowacyjne preparaty TEC 2000

Previous article

Najlepsze samochody terenowe – przegląd najnowszych aut na rynku

Next article

Comments

Comments are closed.