Posts navigation

Nadchodzi dobra promocja na Jeepa! Sprawdź, co warto wiedzieć o tej marce

Jeep to bez wątpienia jedna z motoryzacyjnych legend. Marka jest do tego stopnia rozpoznawalna, że jej nazwa weszła nawet do języka potocznego. Mianem „Jeepa” określa się również samochody innych marek, które wyglądem przypominają pojazdy terenowe. Jeep to kawał historii, która nie zawsze była dla tej marki łaskawa. Dziś jej samochody są już dostępne nawet na przeciętną kieszeń, szczególnie w okresie wyprzedaży rocznika w Jeep, który zbliża się wielkimi krokami lub już trwa (w zależności od tego, kiedy czytasz ten tekst). Warto zatem przyjrzeć się bliżej marce, która słusznie ma status kultowej.

Historia marki Jeep

Firma Jeep została założona w 1950 roku, choć tak naprawdę samochody tej marki były produkowane już znacznie wcześniej. W 1940 roku amerykańska armia zamówiła pojazd patrolowy z napędem na cztery koła. Kontrakt wygrała firma Willys-Overland Motors, która dostarczyła wojsku model Willys MB. Szybko zyskał on alternatywną nazwę Jeep i dodatkowo stał się legendą frontu wojennego.

Ciekawostką jest fakt, że nie wiadomo do końca, skąd właściwie wzięła się nazwa Jeep. Najbardziej prawdopodobna wersja głosi, że jest to nawiązanie do postaci Eugene’a the Jeepa z kreskówki „Popeye”, która była w tamtym okresie szalenie popularna w USA. Być może jednak bliższa prawdzie jest interpretacja, że nazwa pochodzi od skrótu GP (dżi-pi), czyli General Purpose (samochód ogólnego przeznaczenia).

Amerykańska prasa momentalnie przyjęła tę nomenklaturę i masowo opisywała nowy pojazd jako „Jeep” po tym, jak został on oficjalnie zaprezentowany w 1941 roku. Było to spektakularne wydarzenie – Willys MB wjechał wówczas po schodach Kapitolu, robiąc tym piorunujące wrażenie na dziennikarzach.

Po II Wojnie Światowej konstrukcja Willysa, czyli pierwszego Jeepa, została zmodernizowana i zaadaptowana na potrzeby rynku cywilnego. Tak powstał model Jeep CJ-2A. Rok 1953 przyniósł zmianę właścicielską, ponieważ firma Willysa została przejęta przez koncern Kaisera. W 1963 roku powołano spółkę Kaiser Jeep, natomiast kilka lat wcześniej do produkcji trafił model Jeep FC 150/170 z napędem na cztery koła. Ostatecznie, w 1970 roku, Kaiser Jeep zostało przejęte przez koncern American Motors Corporation i z tym okresem wiąże się najdynamiczniejszy rozwój marki.

W roku 1984 do sprzedaży trafia największy hit w historii Jeepa, czyli model Cherokee. Marka stała się wówczas łakomym kąskiem dla większych graczy, co zaowocowało kolejnym przejęciem – tym razem w 1987 roku właścicielem Jeepa został Chrysler, który zadbał o dalszy rozwój marki.

Niestety, Chrysler z czasem wpadł w poważne tarapaty finansowe i musiał szukać nowego udziałowca. Zbawcą okazał się koncert FIAT, który do dziś jest właścicielem amerykańskiego przedsiębiorstwa, jak również marki Jeep. To nie jest w smak fanom amerykańskiej legendy. Współcześnie produkowane Jeepy mają coraz mniej wspólnego z twardymi przodkami, a bardziej przypominają włoskie modele Fiata, z którymi zresztą dzielą mnóstwo rozwiązań konstrukcyjnych. Marka jednak przetrwała i to jest duży plus.

W historii Jeepa możemy wyróżnić kilka wyjątkowo udanych, dziś niemalże kultowych modeli, jak chociażby:

 • Cherokee
 • Grand Cherokee
 • Commander
 • Patriot
 • Wrangler

Aktualnie produkowane modele aut Jeep

Gama modelowa Jeepa nie jest może zbyt obfita, natomiast dość dobrze nawiązuje do tradycji marki. Znajdziemy tutaj więc modele typu SUV oraz crossover, czyli zdecydowanie najpopularniejsze na dzisiejszym rynku motoryzacyjnym. Modele aut Jeep dostępne w polskich salonach to:

 • Renegade
 • Compass
 • Cherokee
 • Grand Cherokee
 • Wrangler
 • Wrangler Unlimited

Na innych rynkach dostępny jest również model picku-upa Gladiator.

Wyprzedaż w Jeep: jakie rabaty można uzyskać?

Mariaż z Fiatem ma tę zaletę, że współczesne modele aut Jeep są dostępne w całkiem przyzwoitej cenie, a w okresie wyprzedaży rocznika w Jeep można na nie uzyskać dodatkowe, bardzo wysokie rabaty. Oczywiście wszystko zależy od wybranego modelu, konkretnego egzemplarza oraz umiejętności negocjacyjnych klienta, jednak rabaty rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych nie są wcale rzadkością.

Kiedy startuje wyprzedaż rocznika w Jeep?

Marka nie wychodzi przed szereg i startuje z wyprzedażą w podobnym okresie, co cała konkurencja, czyli w okolicach listopada. Wówczas dilerzy muszą już zacząć pozbywać się zamówionych egzemplarzy, oferując na nie solidne rabaty. Wyprzedaż rocznika w Jeep trwa przeciętnie do lutego, choć to nie jest regułą, bo u niektórych dilerów egzemplarze z poprzedniego roku produkcji można jeszcze znaleźć nawet w czerwcu czy lipcu.

Na jakie inne promocje w Jeep warto polować?

Przede wszystkim na te dotyczące usług serwisowych. Co prawda autoryzowane stacje obsługi Jeepa/Fiata nie uchodzą za szczególnie drogie, ale i tak dobrze byłoby móc serwisować swoje auto w jeszcze lepszej cenie. Promocje na serwis w Jeep są organizowane regularnie, zwłaszcza tuż przed zimą oraz na wiosnę. Dodatkowo radzimy rozglądać się za promocjami na oryginalne akcesoria i części zamienne Jeep.