Modele aut Infiniti: który wybierzesz na wyprzedaży rocznika?

Infiniti to jedna z tych marek motoryzacyjnych, które nigdy nie zrobiły wielkiej kariery na polskim rynku. Powodów jest wiele, ale warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na dość słaby marketing. Polscy kierowcy kojarzą Infiniti wyłącznie przez pryzmat egzotycznych i nieprzyzwoicie drogich pojazdów, co obecnie ma niewiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości modele aut Infiniti nie odbiegają cenowo od propozycji chociażby niemieckich marek premium. Mają przy tym do zaoferowania coś specjalnego: niebanalny design, świetne technologie, niezawodność oraz bardzo wysoki komfort podróżowania. Ponieważ zbliża się wyprzedaż rocznika w Infiniti, warto przyjrzeć się tej marce nieco lepiej.

Historia Infiniti

Marka Infiniti została założona w 1989 roku przez koncern Nissan Co. Ltd. Miała być odpowiedzią na działania japońskiej konkurencji, czyli Hondy (właściciela marki Acura) oraz Toyoty (Lexus). Celem było podbicie amerykańskiego rynku, na którym wyjątkowo ceni się samochody klasy premium o japońskim rodowodzie.

Sama koncepcja stworzenia luksusowej submarki Nissana powstała już w 1985 roku, a dwa lata później zdecydowano się na nazwę Infiniti (w dosłownym tłumaczeniu: nieskończoność). W 1989 roku oficjalnie ruszyła produkcja pierwszego modelu z charakterystycznym logotypem, czyli Infiniti Q45. Był to samochód konstrukcyjnie niemal bliźniaczy do oferowanego już wcześniej w Japonii Nissana Presidenta.

Marka zanotowała sukces na amerykańskim rynku, co zachęciło szefostwo Nissana do rozszerzenia oferty o inne kontynenty. W 1996 roku Infiniti debiutuje na Bliskim Wschodzie, rok później jest już na Tajwanie, a w 2005 roku rozpoczęto sprzedaż w Korei Południowej. W 2006 roku Nissan zaoferował Infiniti klientom w Rosji, rok później w Chinach i na Ukrainie, a dopiero w 2008 roku oficjalna sieć dilerska została uruchomiona w krajach Europy Zachodniej, w tym w Polsce – z kolei w Niemczech Infiniti debiutuje w 2009 roku.

Warto wiedzieć

Pomimo japońskiego rodowodu Infiniti pojawia się na rynku w ojczyźnie dopiero w 2013 roku. Wcześniej Nissan nie chciał robić konkurencji swoim innym modelom klasy premium, jak chociażby Maximie.

W 2012 roku siedzibę Infiniti przeniesiono z Jokohamy do Hongkongu. Oficjalnym powodem była chęć wzmocnienia marki na rynku chińskim, który stopniowo stawał się głównym odbiorcą pojazdów luksusowych. Nieoficjalnie natomiast mówiło się o konieczności cięcia kosztów, ponieważ generalna sprzedaż Infiniti nie była dla Nissana satysfakcjonująca. Warto przy tym zaznaczyć, że choć centrala marki mieści się na terytorium Chin, to za produkcję w głównej mierze nadal odpowiadają fabryki w Japonii.

Ciekawostka

Marka Infiniti blisko współpracowała z mistrzem świata Formuły 1, Sebastianem Vettelem, który brał udział w pracach nad modelem Q50 i konsultował kwestie techniczne dotyczące osiągów samochodów japońskiego producenta.

W 2013 roku zdecydowano również o ujednoliceniu nazewnictwa. Obecnie modele aut Infiniti są oznaczane ze względu na segment. I tak: wszystkie modele zawierające Q w nazwie to sedany i kabriolety, natomiast te z QX to crossovery i SUV-y.

Niestety, ostatecznie marka nie poradziła sobie na europejskim rynku, czego efektem było podjęcie decyzji o zamknięciu wszystkich przedstawicielstw na Starym Kontynencie. Proces ten ma się zakończyć w 2020 roku. Powodem są oczywiście słabe wyniki sprzedaży. Tym samym w Europie do historii przejdą takie modele aut Infiniti, jak:

  • ESQ
  • Q30
  • Q50
  • Q60
  • Q70
  • QX30
  • QX50
  • QX60
  • QX80

Warto przy tym zaznaczyć, że Infiniti nie wycofuje się z Rosji i Ukrainy, gdzie nadal będą działać oficjalne przedstawicielstwa marki. Z kolei czynności serwisowe i obowiązki gwarancyjne w pozostałych europejskich krajach, w tym w Polsce, przejmują dilerzy Nissana.

Koniec marki to czas na promocje w Infiniti!

Wycofanie się marki z europejskiego rynku spowodowało, że dilerzy muszą jak najszybciej wyprzedać wszystkie już zamówione modele. Tym samym w salonach Infiniti trwają świetne promocje. Auta tej luksusowej marki można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, często z rabatami przekraczającymi 50 tysięcy złotych. Jeśli więc nie przeszkadza Ci to, że za chwilę marka będzie w Europie awangardą, idź do najbliższego salonu i sprawdź, jaka jest aktualna promocja na Infiniti, które spełni Twoje oczekiwania.

Wyprzedaż rocznika w Infiniti?

W związku z zamknięciem przedstawicielstw w Europie oczywiście nie będą już więcej organizowane wyprzedaże Infiniti z poprzedniego roku produkcji. Nadal jednak można znaleźć pojedyncze egzemplarze, które czekają na właścicieli. Warto wykorzystać tę okazję, ponieważ promocje na Infiniti – fabrycznie nowe i zawsze znakomicie wyposażone – potrafią być wręcz spektakularne. Dochodzi do sytuacji, w której bez większego problemu da się kupić samochód klasy premium w cenie auta z dużo niższej półki.

Dodajmy, że u polskich dilerów można jeszcze kupić takie modele aut Infiniti, jak Q30, Q50 Hybrid, QX30, Q50 2.0T oraz Q60.