fiat
Fiat

Fiat Tipo z 5-letnią gwarancją

Fiat Tipo może być twój już od 54 700 zł. Dodatkowo otrzymasz 5 lat gwarancji. Zyskasz pojazd odznaczający się nowoczesnym designem, czterema wersjami silnika ...
FIAT
Fiat

Fiat Panda 5-letnią gwarancją

Od 45 900 zł Fiat Panda może być twój. Otrzymasz dodatkowo na niego 5 lat gwarancji. Skorzystaj z możliwości nabycia samochodu w każdym aspekcie ...
FIAT
Fiat

Rodzina Tipo z 5-letnią gwarancją

Cztery wersje silnika do wyboru, nowoczesny design, system multimedialny z dotykowym ekranem 10,25” mogą być twoje, jeżeli zdecydujesz się na jeden z samochodów ...
fiat
Fiat

Fiat 500X w zimowej wyprzedaży

SUV Fiat 500X to spełnienie marzeń dla osób chcących podróżować w komfortowych warunkach. Pojazd gwarantuje niesamowitą przyjemność z jazdy. Teraz możesz otrzymać go ...

Posts navigation

Ostrzysz sobie zęby na promocje w salonach Fiat? Zacznij od poznania oferty i historii marki

Fiat to marka motoryzacyjna, która ma szczególne znaczenie dla Polaków. W końcu to właśnie włoski koncern najbardziej przyczynił się do tego, że w okresie PRL-u mogliśmy kupować w miarę nowoczesne samochody. Związki Polski z Fiatem są bardzo silne także dzisiaj – przypomnijmy, że w naszym kraju działa jedna z najważniejszych fabryk włoskiej marki. Międzynarodowy sukces Fiata to suma ciekawego designu, bardzo dobrej ceny oraz niskich kosztów eksploatacji, nawet pomimo dyskusyjnej trwałości pojazdów. Dziś Fiat kojarzy się z marką dostępną na przeciętną kieszeń, dzięki czemu utrzymuje co najmniej zadowalające wyniki sprzedaży. Właśnie rozpoczyna się okres wyprzedaży w salonach Fiat, a to dobry moment, aby przypomnieć historię marki, mocno związaną również z naszym krajem. W tym artykule znajdziesz aktualny wykaz modeli aut Fiat, a dodatkowo dowiesz się, kiedy warto polować na promocje w salonach Fiata.

Historia marki Fiat: ponad 120 lat tradycji

Koncern motoryzacyjny Fiat został założony w 1899 roku przez Giovanniego Agnellego. Sama nazwa „Fiat” to akronim od „ Włoska Fabryka Samochodów w Turynie”. To miasto w północnych Włoszech nadal jest główną siedzibą koncernu, któremu zresztą zawdzięcza swój gospodarczy dobrobyt.

W przeciwieństwie do wielu innych motoryzacyjnych marek zakładanych na przełomie XIX i XX wieku, Fiat od początku zajmował się produkcją samochodów. Rozwój przedsiębiorstwa był niezwykle dynamiczny – jeszcze przed II Wojną Światową Fiat miał kilka fabryk, w tym – co ciekawe – jedną uruchomioną w Moskwie, która na licencji koncernu zajmowała się produkcją aut osobowych i ciężarowych.

Bardzo ważnym momentem w historii marki był rok 1969, kiedy to holding Fiata przejął legendarne marki Lancia oraz przede wszystkim Ferrari. W późniejszych latach dołączyła do nich m.in. marka Abarth, z którą dziś powszechnie kojarzy się usportowione wersje modeli aut Fiat. Warto jeszcze wspomnieć o innych ważnych przejęciach – Fiat został właścicielem marki Iveco, produkującej samochodowy dostawcze, a także Alfa Romeo i Maserati, kompletując tym samym wszystkie najważniejsze marki włoskiej motoryzacji w ramach jednego holdingu.

Fiat doskonale wpisał się w schemat giganta, który gdy jest osłabiony, może bardzo łatwo upaść. Było od tego dosłownie o krok na początku drugiej dekady XXI wieku. Ostatecznie z odsieczą przybył amerykański koncern Chrysler, z którym zawarto biznesowy mariaż i powołaną spółkę Fiat Chrysler Automobiles. Na tym jednak nie koniec zmian w strukturze właścicielskiej.

Pod koniec 2019 roku dopięto umowę, na mocy której spółka Fiat Chrysler Automobiles weszła w skład koncernu PSA Groupe. Celem było wdrożenie planu oszczędnościowego, ponieważ włoska marka wciąż nie wyszła z kłopotów finansowych, na co kluczowy wpływ ma wyraźny spadek sprzedaży samochodów Fiata.

Przybliżając historię tej marki nie można oczywiście pominąć wątku polskiego. Wymienimy tutaj kilka najważniejszych dat. W roku 1973 Fiat uruchamia w Polsce fabryki w Bielsku-Białej i w Tychach, które odpowiadają za produkcję kultowego już dziś modelu 126p, popularnie nazywanego Maluchem. Wcześniej, bo w 1967 roku w fabryce na warszawskim Żeraniu uruchomiono produkcję modelu 125p, czyli tzw. Dużego Fiata. Oba modele pozwoliły błyskawicznie zapełnić polskie drogi samochodami osobowymi należącymi do prywatnych właścicieli. Były relatywnie tanie, a co najważniejsze w realiach PRL – dostępne.

W 1992 roku oficjalnie powołaną spółkę Fiat Auto Poland, co jednoznacznie potwierdziło, jak ważne w portfolio włoskiego giganta są polskie fabryki. Warto przy tym dodać, że to właśnie polscy robotnicy odpowiadali za realizowanie tak istotnych projektów w historii marki, jak Cinquecento, Seicento, Panda, Fiat 500, a obecnie także Lancia Ypsilon drugiej generacji.

Ciekawostka

W 2009 roku zakład w Tychach był największą fabryką Fiata w Europie i drugą największą na świecie, zaraz po zakładach w Brazylii.

Fiat w ciągu swojej długiej historii dał światu wiele bardzo ważnych modeli, wśród których należy wymienić chociażby Fiata 500, Punto, Tipo, Uno, Pandę, Doblo. Nie zabrakło jednak także spektakularnych wpadek, na czele z niesławną już dziś Multiplą, która mogła budzić zainteresowanie jedynie widzów teleturniejów emitowanych w latach 90. XX wieku, w których często była nagrodą główną.

Obecne modele aut Fiat

Aktualna gama modelowa Fiata obejmuje takie modele, jak:

 • 500
 • 500C
 • 500X
 • 500L
 • Panda
 • Tipo

Poza tym Fiat mocno stawia na swoją ofertę samochodów dostawczych i użytkowych, wśród których znajdziemy modele:

 • Dicato
 • Doblo
 • Talento
 • Fiorino
 • Panda Van

Promocja na Fiata: warto?

Samochody Fiat nigdy nie uchodziły za wzór bezawaryjności i jakości wykonania. Przekonywały do siebie przede wszystkim ceną oraz atrakcyjnym designem. To się nie zmieniło do dziś. Jeśli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem, a chcesz kupić nowe auto, to korzystając z jednej z licznych promocji w salonach Fiat z pewnością znajdziesz coś, co spełni Twoje oczekiwania.

Warto czekać na wyprzedaż w Fiat?

Warto, o ile możesz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak potrzebujesz samochodu tu i teraz, to po prostu zajrzyj do dowolnego salonu marki i zapytaj o promocję na Fiata. Dilerzy tej marki są bardzo otwarci na negocjacje cenowe.

Kiedy startuje wyprzedaż rocznika w Fiat?

Jak zwykle w okolicach początku listopada. Wyprzedaż rocznika w Fiat to najlepszy moment na zakup nowego samochodu tej marki – dilerzy standardowo obniżają wówczas ceny poszczególnych modeli o kilka do kilkunastu tysięcy złotych.