ALFA-ROMEO
Alfa Romeo

Alfa Romeo w leasingu 102%

Niskie miesięczne koszty czynszu leasingu i minimum formalności przy składaniu wniosku to opcje, które gwarantuje Alfa Romeo dla swoich Klientów. Szybko otrzymasz decyzję ...

Posts navigation

Wyprzedaż Alfa Romeo: spełnianie marzeń nie musi być bardzo drogie

Alfa Romeo to motoryzacyjna legenda i jedna z tych marek, które budzą skrajne emocje wśród fanów samochodów. Jedni utożsamiają Alfę wyłącznie z wysoką awaryjnością, drudzy natomiast zwracają uwagę na niepowtarzalny design, włoski styl, nietuzinkowy charakter wnętrza oraz rewelacyjne jednostki napędowe. Faktem jest, że Alfę Romeo albo się kocha, albo w najlepszym razie jest się wobec niej obojętnym. Należysz do tego pierwszego obozu? My też! Dlatego postanowiliśmy prześledzić historię marki (oczywiście w dużym skrócie), a do tego sprawdzić, jakie promocje na Alfę Romeo przygotowują polscy dilerzy. Zaczynajmy.

Historia marki Alfa Romeo

Początki motoryzacyjnej legendy sięgają roku 1906, kiedy to niejaki Alexandre Darracq zakłada w Portello koło Mediolanu firmę zajmującą się sprzedażą samochodów. Trzy lata później uruchamia fabrykę, w której produkowane są pojazdy marki Darracq. Firma szybko wpada w poważne kłopoty finansowe i już w 1910 roku zostaje przejęta przez lokalnych przedsiębiorców, którzy zmienili nazwę na Alfa (to akronim od Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna).

Przełomowy dla marki okazał się być rok 1918, kiedy to zaraz po I Wojnie Światowej na czele zakładów produkujących samochody staje Nicola Romeo. Jego nazwisko wkrótce zostaje dodane do nazwy i w ten sposób powstała istniejąca do dziś marka Alfa Romeo.

Alfa Romeo przez wiele kolejnych lat pracowała na renomę symbolu włoskiej motoryzacji. Samochody Alfy były innowacyjne, miały sportowe zacięcie, a przy tym charakteryzowały się bardzo wysokim komfortem jazdy. Były (i nadal są) znakomitą propozycją zwłaszcza dla młodszych kierowców, którzy w motoryzacji szukają przede wszystkim emocji. Warto natomiast wiedzieć, że Alfa Romeo produkowała także samochody użytkowe, w tym ciężarówki, trolejbusy czy auta dostawcze. Tutaj można wymienić takie konstrukcje, jak chociażby Alfa Romeo Matta czy Alfa Romeo 2, czyli konkurencję dla Volkswagena T1.

Wielcy fani marki powiedzą, że „Alfa Romeo skończyła się w 1986 roku”. Wtedy to firma została przejęta przez włoski koncern FIAT, który znacząco ukrócił innowacyjne zapędy inżynierów Alfy. Między innymi trzeba było porzucić dalsze prace nad silnikami w układzie boxer, który wówczas były wizytówką marki.

Jedno się na szczęście nie zmieniło. Alfa Romeo pozostała najbardziej wyrazistą (oczywiście poza Ferrari) marką w portfolio koncernu FIAT. Włosi główny akcent postawili jednak na stylistykę, dlatego za większość projektów samochodów marki odpowiada legendarne studio Carrozzeria Pininfarina.

Alfa Romeo pod egidą FIAT długo pozostawała marką niszową, której sprzedaż utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie. Plany są jednak ambitne i włoski koncern docelowo planuje zwiększyć znaczenie marki w swoim portfolio. Temu też służyło odświeżenie gamy modelowej.

Historyczne modele aut Alfa Romeo

Do grona najbardziej znanych modeli samochodów Alfa Romeo możemy zaliczyć między innymi:

 • Giulietta
 • Giulia
 • Model 164
 • Model 155
 • Model 146
 • GTV
 • Model 156
 • Model 166
 • Spider
 • Model 147
 • Brera
 • GT
 • Model 159

Aktualnie produkowane modele aut Alfa Romeo

Obecna gama modelowa Alfy Romeo jest – nie ma co ukrywać – bardzo skromna i obejmuje zaledwie trzy seryjnie produkowane samochody. Są to:

 • Kompaktowa Giulietta
 • Sedan Giulia
 • SUV Stelvio

Modele te cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Niestety, Alfa Romeo wciąż boryka się z wizerunkiem marki produkującej samochody awaryjne, kapryśne. W Polsce funkcjonuje popularny dowcip na temat włoskiej marki: Dlaczego właściciele Alfy Romeo nie pozdrawiają się światłami na drodze? Bo i tak za chwilę spotkają się w warsztacie.

Promocja na Alfa Romeo: jest na co czekać?

Alfa Romeo, z uwagi na nienajlepszą opinię, musi zawalczyć o klienta najskuteczniejszą bronią: dobrą ceną. Oczywiście samochody włoskiej marki nie są tanie, nawet w porównaniu z niemiecką czy francuską konkurencją, ale wygrywają w kategorii stosunek ceny do wyposażenia i jakości wykonania. Chcąc kupić nową Alfę Romeo poluj więc na promocje w salonach dilerskich, które są organizowane kilka razy w roku i zawsze można wtedy obniżyć cenę wyjściową nawet o kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Kiedy są najlepsze promocje na Alfy Romeo?

Nie ma takiego jednego okresu w roku, poza oczywiście czasem wyprzedaży Alfa Romeo z bieżącego lub poprzedniego rocznika produkcji. Jeśli masz upatrzony konkretny model Alfy i dysponujesz określoną kwotą, po prostu wybierz się do salonu i zacznij negocjacje.

Wyprzedaż rocznika Alfa Romeo: kiedy startuje?

Alfa Romeo nie jest tutaj żadnym wyjątkiem i wyprzedaż rocznika w salonach dilerskich rusza standardowo w okolicach listopada. Jak długo trwa? To już zależy od poziomu zainteresowania klientów. Nie zapominajmy, że Alfa Romeo nie jest marką masową, co oznacza, że tych samochodów nie ma aż tak dużo, by każdy mógł przebierać w ofertach i zwlekać z zakupem np. do marca. Jeśli więc trafiłeś właśnie na wyprzedaż w Alfa Romeo, jesteś fanem marki lub chcesz nim zostać, nie zastanawiaj się długo.