Felgi aluminiowe, które montujemy na osiach naszego auta, są nie tylko ozdobą pojazdu. Od ich wyboru zależeć może także bezpieczeństwo i komfort podróżowania, a nawet spalanie pojazdu! Jak wybrać najlepsze felgi aluminiowe dla Twojego auta? Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne rodzaje felg? Oto krótki przewodnik po tematyce aluminiowych felg do Twojego samochodu!
Aluminiowe czy stalowe – które felgi są lepsze?
Planując zakup felg do samochodu, stajemy przed wyborem – aluminiowe, a może stalowe? Wbrew pozorom różnica nie leży jedynie w wyglądzie. Oczywiście to właśnie felgi aluminiowe cechują się znacznie bardziej atrakcyjną prezencją, a mnogość modeli dostępnych na rynku sprawia, że z łatwością możemy dobrać obręcze, które będą doskonale wyglądać na naszym aucie. Z kolei felgi stalowe mają to do siebie, że ich wygląd jest stosunkowo prosty, a poszczególne modele nie różnią się od siebie. W tej kwestii rozwiązaniem są jednak kołpaki, które uatrakcyjniają wygląd samochodu. Felgi stalowe są natomiast znacznie mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, wynikające z kolizji z krawężnikami, czy też z jazdą po wybitnie nierównej nawierzchni. Zwykle felgi stalowe są również tańsze od obręczy aluminiowych, dlatego w razie uszkodzenia, można wymienić je na nowe w stosunkowo niskiej cenie.
Które felgi są lżejsze – aluminiowe czy stalowe?
Pomimo iż pozornie mogłoby się wydawać, że to felgi aluminiowe są znacząco lżejsze, w praktyce masa obu rodzajów obręczy jest bardzo zbliżona. Wynika to z faktu, że budowa felgi aluminiowej wymaga zastosowania większej ilości materiału, by zapewniona została odpowiednia sztywność i wytrzymałość. Sama masa felg może być jednak bardzo zróżnicowana w zależności od rozmiaru obręczy. Im większa felga, tym wyższa będzie jej masa. Oczywiście za wyłączeniem specjalistycznych obręczy opracowanych z myślą o motorsporcie. Takie felgi cechują się niską masą i ogromną wytrzymałością, jednak przez wzgląd na zastosowane materiały są również wyjątkowo drogie w zakupie. Pozostając w tematyce standardowych felg, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pojazdów wyposażona jest w obręcze o średnicy 15 lub 16 cali. Taka felga waży około 10-15 kilogramów, zarówno w przypadku obręczy wykonanych ze stali, jak i ze stopu aluminium. Dla porównania mniejsze felgi o średnicy 13 cali mogą ważyć zaledwie nieco ponad 5 kilogramów, z kolei duże, 20-calowe obręcze rzadko kiedy ważą mniej niż 20 kilogramów.
Jaki rozmiar felg pasuje do Twojego samochodu?
Każdy samochód w momencie opuszczania linii produkcyjnej otrzymuje odpowiednie felgi oraz ogumienie, które zdaniem producenta będzie możliwie najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Co do zasady najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór felg o tym samym rozmiarze, jaki przewidział producent. W praktyce wielu kierowców decyduje się na zmianę obręczy oraz opon ze względu na chęć zwiększenia komfortu prowadzenia, czy też poprawy wyglądu samochodu. Dobór rozmiaru felg do Twojego samochodu powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji, ale też sposobu użytkowania pojazdu. Warto pamiętać, że podczas jazdy po nierównych nawierzchniach, czy w przypadku częstego pokonywania krawężników, duże, a zarazem drogie felgi, mogą szybko ulec uszkodzeniu. Jeżeli samochód wykorzystywany jest do codziennej jazdy, dobrym wyborem mogą więc być mniejsze felgi. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wyglądzie, duże felgi z atrakcyjnym wzorem z pewnością doskonale uatrakcyjnią prezencję Twojego auta!
Czym jest rozmiar felgi? Jakie wymiary są istotne?
Decydując się na zakup felg do samochodu warto zwrócić uwagę na rozmiary podawane przez producenta. Niektóre felgi mogą bowiem być niekompatybilne z danym modelem auta. Do głównych kryteriów, jakie należy uwzględnić należą:
- średnica felgi,
- szerokość obręczy,
- ET felgi (offset),
- rozstaw śrub (np. 4×98 lub 5×114.3),
- średnica otworu centralnego.
Każde z wyżej wspomnianych pojęć może brzmieć nieco tajemniczo. Dlatego już spieszymy z pomocą i wyjaśniamy czym są poszczególne wymiary i dlaczego są tak istotne! Rozmiar felgi to nic innego, jak jej średnica oraz szerokość, które zwykle wyrażane są w calach (1 cal to odpowiednik 2,54 cm). Od tego, jaki rozmiar obręczy zastosujemy w samochodzie, może zależeć precyzja jego prowadzenia, jak i zdolność do amortyzowania nierówności. Kluczowym kryterium doboru felg jest jednak rozstaw śrub oraz średnica otworu centralnego. Pierwszy wymiar mówi o ilości śrub lub nakrętek, które mocują koło do piasty. Popularnym niegdyś rozstawem było 4×98, co oznaczało, że obręcz montowana była na cztery śruby, które umiejscowione były w linii okręgu o średnicy 98 milimetrów. Z kolei otwór centralny to przestrzeń, w której obręcz styka się z gniazdem montażowym na piaście. Jeżeli wymiary nie będą zgodne, nie będziemy mogli zamontować koła. Ponadto w przypadku felg aluminiowych i stalowych bierze się pod uwagę tak zwane „ET”, nazywane inaczej offset’em, czyli współczynnik mówiący o tym, jak bardzo odsadzona jest felga. W praktyce jest to odległość pomiędzy powierzchnią styku obręczy z piastą a osią symetrii felgi. Większe odsadzenie koła oznacza szerszy rozstaw osi, z kolei mniejsze może sprawić, że koła dosłownie schowają się w błotnikach. W obu przypadkach należy dokładnie przeanalizować, w jaki sposób wpłyną owe wymiary na sposób prowadzenia samochodu.
Rozmiar felg a wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania?
Co do zasady im większa średnica felg, tym mniejsza amortyzacja, a co za tym idzie, samochód jest znacznie twardszy i gorzej wybiera nierówności. Oczywiście dużo w tej kwestii zależy od profilu zastosowanej opony, bowiem 18-calowe obręcze w niewielkim hatchbacku z pewnością będą generować inne odczucia z jazdy, niż ta sama średnica felg w masywnym SUVie. Gorsza amortyzacja może wpływać także na jakość prowadzenia samochodu, szczególnie w przypadku jazdy po nierównej drodze, czy w koleinach. Duże obręcze aluminiowe mogą być też bardziej podatne na uszkodzenia, na przykład na skutek wjazdu w wyrwę, czy uderzenia o krawężnik. W praktyce dobrej klasy felgi cechują się dużą trwałością, a uszkodzenia mechaniczne obejmują głównie zarysowania, czy miejscowe ubytki lakieru. Mniejsze felgi z grubszą, nieco bardziej „baloniastą” oponą lepiej tłumią nierówności, a także zapewniają możliwość stosunkowo bezpiecznego pokonywania krawężników, co może przydać się zarówno podczas jazdy w ruchu miejskim, jak i w trasie. Wybór pozostaje jednak zawsze kwestią preferencji właściciela auta.
Czy felgi mogą mieć wpływ na ilość spalanego paliwa?
Oczywiście dobór felg może mieć istotne przełożenie na spalanie samochodu. Co do zasady, im większa średnica obręczy, tym większa jest ich masa, a w konsekwencji rosną także opory toczenia. W takim przypadku możliwe jest odnotowanie wyższego spalania, jednak różnica w stosunku do mniejszych felg nie powinna być zbyt duża i sięga zapewne kilku punktów procentowych. Większe znaczenie może mieć zmiana szerokości felgi. Taki zabieg wiąże się również z koniecznością zastosowania szerokich opon. To z kolei nie tylko zwiększa masę koła, ale także jego powierzchnię, przez co opory ruchu mogą być jeszcze większe. W przypadku samochodów osobowych różnica w spalaniu nie powinna jednak być istotnym czynnikiem, wpływającym na decyzję o wyborze felg. Wzrost spalania będzie natomiast zauważalny w przypadku aut terenowych, gdzie wraz z szerszymi felgami montuje się także specjalistyczne opony. W takich pojazdach możliwe jest zwiększenie poziomu spalania nawet o kilkadziesiąt procent.
Jak wybrać najlepsze felgi aluminiowe dla Twojego auta? – podsumowanie
Felgi to istotny element każdego samochodu, który wpływa zarówno na jego wygląd, jak i na komfort oraz bezpieczeństwo prowadzenia. Większe obręcze zapewniają lepszą prezencję auta, szczególnie gdy ich wzór faktycznie dobrze koresponduje z linią czy kolorystyką nadwozia. W większości przypadków większe felgi wiążą się jednak także z gorszą amortyzacją, niższym komfortem prowadzenia, czy mniejszą precyzją przy wybieraniu nierówności. Z tego względu kwestia związana z wyborem felgi do samochodu powinna być zawsze uzależniona od indywidualnych preferencji właściciela. Warto pamiętać, by podczas procesu wyboru i zakupu obręczy zwracać uwagę na ich rozmiar – zarówno pod kątem średnicy czy szerokości felgi, ale także ET, rozstawu śrub czy średnicy otworu centralnego. Jeżeli któryś z parametrów będzie nieprawidłowy, prawidłowy montaż felgi nie będzie możliwy. Pamiętaj, że felgi aluminiowe w znacznym stopniu mogą wpływać na prezencję Twojego pojazdu, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję i wybrać model, który faktycznie będzie łączyć w sobie funkcjonalność i doskonały wygląd!
Comments