Porady

Jak wybrać auto na zamówienie – kompletny przewodnik klienta

0
Jak wybrać auto na zamówienie – kompletny przewodnik klienta 1

Rynek samochodów używanych ma do zaoferowania ogromną ilość ofert. Jednak wielu kierowców przyznaje, że w Polsce nie zawsze otrzymuje się możliwość zakupu idealnie wymarzonego samochodu, który na dodatek byłby w dobrym stanie technicznym. Coraz większa ilość zwraca się ku rynkom zachodnim, gdzie można otrzymać samochody nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale także w atrakcyjnej cenie. Jak można jednak tego dokonać, jeżeli ktoś nie sprowadzał jeszcze auta z innego kraju? Oto kilka wskazówek dla osób przymierzających się do takiego zakupu.

Dlaczego wybrać auto na zamówienie?

Nie brakuje osób, które jeżdżą najczęściej do Niemiec, aby przyjrzeć się tamtejszym pojazdom mechanicznym. Będzie to dobre rozwiązanie, które obciążone jest pewnym ryzykiem. Brak fundamentalnej wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej może sprawić, że zostanie zakupione auto, które nie jest warte swoich pieniędzy.

Co jednak nie oznacza tego, że trzeba rezygnować z tego zakupu. Wystarczy jedynie skorzystać z usług firm, które specjalizują się w sprowadzaniu aut na zamówienie. Wobec branży motoryzacyjnej stawiane są coraz większe wymagania, więc znalezienie takich firm nie będzie trudne. Jest wiele takich firm, które działają w poszczególnych wojewodzicach, sprowadzając auta zawsze na życzenie klienta.

Jak kupić auto na zamówienie?

Proces zakupu auta na zamówienie można przedstawić w kilku prostych krokach.

  1. Pierwsze spotkanie – jeżeli tylko istnieje możliwość, warto spotkać się z przedstawicielem firmy osobiście. Czasem istnieje możliwość skorzystania ze specjalnego formularza znajdującego się na stronie WWW. Wystarczy tylko wpisać swoje dane, aby dana firma skontaktowała się z klientem, któremu zależy na samochodzie na zamówienie. W trakcie tej rozmowy zainteresowany kierowca musi określić jakie dokładnie go samochody go interesują. Im więcej zostanie wymienionych szczegółów, tym lepiej. Tym większa pewność, że uda się trafić na wybrany model.
  2. Poszukiwanie samochodu – teraz to firma przejmuje na siebie poszukiwanie wybranego samochodu. Jeżeli klient wymienił konkretny model pojazdu, dążą oni do tego, aby takowy znaleźć. Przy okazji warto wspomnieć, że im większe wymagania (również te dotyczące wyposażenia pojazdu), tym większa pewność, że cena za taką usługę będzie rosnąć. Przy czym wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki temu są w stanie spełnić swoje marzenia odnośnie wyboru konkretnego samochodu.
  3. Przedstawienie oferty – żadna firma nie zaprzestaje poszukiwań, jeżeli znajdą jeden samochód. Działają oni w taki sposób, aby klientowi przedstawić kilka ofert, która pomoże wybrać tą dopasowaną do indywidualnych preferencji ze szczególnym uwzględnieniem budżetu. W ofertach będzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat samochodu. Zaliczają się do nich: data pierwszej rejestracji, numer VIN, historia przebiegu, stan opon, historia usług serwisowych, lista wyposażenia seryjnego, dealerskiego. Jeżeli jest dostępna, będzie przedstawiona historia szkód. Oprócz tego klientowi zostanie przedstawiona cena pojazdu plus dodatkowe koszta, które będą związane z koniecznością sprowadzenia do kraju.
  4. Akceptacja oferty – po wykonaniu dogłębnej analizy, klient będzie mógł wybrać tą, która będzie spełniać jego oczekiwania.
  5. Aukcja – w dużej mierze bywa tak, że samochody biorą udział w aukcjach. Na zasadzie, że kto da więcej wygrywa. Firma bierze udział w takich aukcjach operując budżetem wyznaczonym przez klienta. Jeżeli aukcja zostanie wygrana, przechodzi się do następnego kroku. Jeżeli nie, klientowi zostają na nowo przedstawione oferty, czyli następuje powrót do kroku trzeciego.
  6. Sprowadzenie pojazdu – po wygranej aukcji firma całkowicie przejmuje na siebie obowiązek sprowadzenia samochodu do Polski i przygotowania go do rejestracji.
  7. Weryfikacja pojazdu przez klienta – ma on pełne prawo do tego, aby ocenić czy samochód jest faktycznie taki, jak było to w opisie, który został mu wcześniej przedstawiony. Ocena stanu technicznego może zostać wykonana w siedzibie firmy przy udziale specjalisty wynajętego przez klienta. Istnieje także możliwość wybrania się do stacji diagnostycznej lub ASO danej marki.
  8. Finalizacja transakcji – jeżeli wszystko będzie w jak najlepszym porządku, to dojdzie do podpisania umowy sprzedaży, łącznie z wypisaniem odpowiednich dokumentów i wsparciem przy rejestracji samochodu.

Konkretny samochód z dopasowanym wyposażeniem

Na polskim rynku nie zawsze można otrzymać samochód z konkretnym wyposażeniem. Wielu kierowców przyznaje, że zwraca na to uwagę, ponieważ w ten sposób są w stanie podnieść swój codzienny komfort użytkowania. Polski rynek samochodów używanych w zdecydowanej mierze nie jest w stanie tego zapewnić, dlatego warto poszukać gdzie indziej. Ewentualnie, można taki samochód znaleźć, ale bez posiadania odpowiednich znajomości i wiedzy, jest to bardzo utrudnione. Jeżeli więc ktoś ma wymarzoną markę, to śmiało może skorzystać z takich usług, dzięki czemu będzie można stać się posiadaczem wymarzonego pojazdu mechanicznego.

Jakie auta na zamówienie są dostępne?

Właściwie można powiedzieć, że wszystkie marki, konkretne modele, a nawet roczniki. Należy mieć jednak świadomość tego, że im bardziej wyśrubowane będą żądania, tym pewność, że poszukiwania będą dłużej trwać. Może się nawet okazać, że samochód nie tylko będzie trzeba sprowadzić z innego kraju, ale także innego kontynentu. W ten bowiem sposób wiele osób wchodzi w posiadanie swoich „amerykańskich snów”, czyli historycznych krążowników szos, które w Europie są rzadkością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby je do Polski sprowadzić, jeżeli tylko ktoś posiada stosowną kwotę pieniędzy. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego wykonawcy, który tylko podejmie się realizacji motoryzacyjnego marzenia.

Samochód dopasowany do indywidualnych potrzeb

Dlaczego warto wybrać samochód, który zostanie sprowadzony na zamówienie? Chociażby dlatego, że można sprowadzić dla siebie samochód, który zostanie dopasowany do indywidualnych preferencji. Może nie każdy posiada na tyle duży budżet, aby samodzielnie zaprojektować samochód. Można jednak zamówić taki, którego wyposażenie (np. podgrzewane fotele, właściwy silnik z odpowiednią mocą), będzie zbliżony do indywidualnych preferencji.

W ten sposób zyskuje się również możliwość zamówienia indywidualnych modeli, które są trudno dostępne. Nie jest tu tylko mowa o amerykańskich krążownikach. Jest wiele takich pojazdów, które w chwili obecnej stanowią rzadkość. Posiadanie takiego egzemplarza dla prawdziwych fanów motoryzacji, będzie stanowić nie lada gratkę, której faktycznie ciężko będzie się oprzeć. Mowa tu nie tylko o starszych modelach, ale także tych nowych, które posiadają wiele udogodnień technologicznych poprawiających komfort jazdy. W końcu nikt nie mówił, że auto na zamówienie musi być używane. Można zamówić samochody nowe, które produkowane są w ilościach po zaledwie kilka sztuk przez wybrane marki. W tradycyjnych salonach ich dostępność nie jest możliwa. Wszystko jest jednak w stanie zmienić usługa wykonywana na zamówienie.

Ile kosztuje auto na zamówienie?

Czytając powyższy opis wiele osób może obawiać się ceny auta na zamówienie. Fakt, dolicza się do tego nie tylko podstawową cenę samochodu. Do kosztów dolicza się również cło, akcyzę, jak również podatek VAT i przewóz. Jeżeli jednak dokona się porównania cen samochodów z tymi obecnymi na polskim rynku, to można być nie lada zaskoczonym tym, że wychodzi ona na korzyść tych pojazdów sprowadzonych na zamówienie. Szczególnie jeżeli dokona się porównania z tym, co można dzięki temu otrzymać. To tak naprawdę okazja do tego, aby otrzymać wymarzony samochód w atrakcyjnej cenie. Otrzymuje się to co się chce, a nie na odwrót – to, co tylko możliwe jest do zakupienia.

Mając obawy co do kosztów z tym związanych, zawsze można poprosić o wykonanie zbliżonej wyceny, dzięki czemu będzie można mieć pewność czy taka usługa jest odpowiednia. Należy jednak pamiętać o możliwości zakupu samochodu, który będzie jedyny w swoim rodzaju.

Blog motoryzacyjny jako źródło wiedzy o samochodach? Czy wiedza w internetowa jest fachowa?

Previous article

Jak działa automatyczna skrzynia biegów? Przewodnik dla początkujących

Next article

Comments

Comments are closed.