Porady

Jak opinie o samochodach wpływają na decyzje zakupowe konsumentów?

0
Jak opinie o samochodach wpływają na decyzje zakupowe konsumentów? 1

Zakup samochodu jest dla wielu osób bardzo istotnym wyborem życiowym. Wiąże się to nie tylko z pasją do motoryzacji i spełnianiem marzeń. Dla znacznej ilości ludzi nowy wóz jest raczej narzędziem, które ułatwia a nawet niejednokrotnie umożliwia im normalne funkcjonowanie. Jednakże zarówno jedni jak i drudzy poszukują opinii o samochodach, które warto wybrać.

Opinie o samochodach dla pasjonata.

Osoby zainteresowane motoryzacją niejednokrotnie mają o wiele trudniejszy wybór i poświęcają więcej czasu na poszukiwania. Ma to związek z większą ich większą świadomością dotyczącą użytkowania pojazdu, ewentualnych kosztów z tym związanych oraz potencjalnych trudności. Wobec tego poszukują opinii o samochodach na różnego rodzaju forach dyskusyjnych nie tylko opisujących wady i zalety konkretnego modelu, ale także odnoszących się do konkretnych silników, wersji wyposażenia czy roczników.

Dla laika takie podejście jest niezrozumiałe, jednak pasjonat zazwyczaj poszukuje auta, z którym zwiąże się na dłużej, a to wymaga bardziej szczegółowych przygotowań.

Tego typu poszukiwania są tym trudniejsze, że każdy człowiek mający szersze pojęcie o motoryzacji ma już wyrobione opinie o samochodach konkretnych producentów i orientuje się w czym dana marka jest dobra, a z czym ma wyraźne problemy. Pomimo tej wiedzy najczęściej tacy zapaleńcy decydują się na samochody nieoczywiste, wymagające nieco więcej uwagi oraz bardziej zaawansowanego serwisu. Jest to o tyle ciekawe, że zapytani o opinie o samochodach tego typu zapewne odradziliby taki wybór. Warto tu jednak podkreślić, że w tym wypadku jest to wybór świadomy, który został podjęty po szczegółowym przeanalizowaniu za i przeciw takiej opcji.

Ktoś kto wybiera samochód mając wiedzę odnośnie jego zaawansowania, jednocześnie wliczając w to koszty ewentualnego doprowadzenia wozu do właściwego stanu różni się stanowczo od kogoś, kto kupuje taki model pod wpływem emocji, a później boryka się nie tylko z problemami mechanicznymi, ale również finansowymi czy życiowymi, w związku z tym, że nowy nabytek częściej bywa na warsztacie niż w przydomowym garażu czy parkingu. Komuś kto z góry zakłada pewne naprawy, lub modyfikacje konkretnego modelu jest potem łatwiej zaakceptować jego mankamenty. Jednocześnie oprócz opinii o samochodach, poszukuje także porad dotyczących możliwości, które otwierają się po zakupie takiego pojazdu. Może to dotyczyć zarówno kwestii wizualnych, jak również osiągów.

Wygląd samochodu jest bardzo ważny dla większości ludzi. Trudno się więc dziwić, że jest spora grupa osób rozmiłowanych w tuningu tego typu. Mogą to być:

  • wszelkiego rodzaju dodatki do karoserii o charakterze ozdobnym
  • elementy wpływające na właściwości aerodynamiczne samochodu (Mowa tu o różnego rodzaju spojlerach, dokładkach do zderzaków czy nakładkach na progi)
  • felgi, które są w stanie dodać charakteru nawet dosyć pospolitym modelom.

Zazwyczaj modyfikacje pojazdu nie kończą się na wyglądzie. Wielu kierowców decyduje się także na poprawę osiągów swoich bolidów. Czasami nawet zmiany, które wydają się być kosmetyczne, potrafią zupełnie zmienić charakterystykę auta. Opinie o samochodach, które można znaleźć na forach i grupach internetowych bardzo szeroko poruszają ten temat. Czasami dodanie kilku koni mechanicznych i zwiększenie momentu obrotowego może się okazać ciekawą opcją, nawet jeśli ktoś nie ma w planach przerabiać samochodu na rajdówkę, zwłaszcza, że niejednokrotnie nie wiąże się to z ingerencją mechaniczną, a tylko ze zmianą oprogramowania.\

Osoby ściśle związane z motoryzacją są też bardzo istotne z punktu widzenia laika. To właśnie dzięki nim można znaleźć w sieci mnóstwo opinii o samochodach używanych, które pomagają w podjęciu dobrej decyzji.

Pali, jeździ i skręca – reszta do sprawdzenia w opiniach o samochodach używanych.

Po drugiej stronie drogi wyboru środka transportu stoją CI, którzy wobec auta mają zgoła inne wymagania. Zazwyczaj ma on być niezawodny, umiarkowanie wygodny i tani w naprawach (lub rzadko ich wymagający).

W znaczącej większości tego typu osoby traktują samochód głównie jako narzędzie, dzięki któremu dostają się do pracy, zawożą dzieci do szkoły lub korzystają z samochodu w pracy. Sporo z nich nie ma też większego pojęcia o motoryzacji i trudno im odnieść się do tego czy dany model jest awaryjne, albo czego wymaga od kierowcy, aby dobrze funkcjonować. Właśnie dla takich ludzi opinie o samochodach używanych są bardzo istotne, często nawet bywają głównym kryterium wyboru. Na szczęście obecnie jest sporo narzędzi do tego, aby takie opinie poczytać, albo nawet obejrzeć w internecie:

  1. Wielu twórców internetowych, zajmujących się motoryzacją prowadzi testy konkretnych modeli, gdzie pokazują mocne i słabe strony danego samochodu. Zazwyczaj można w tych testach znaleźć informacje o polecanych lub wadliwych jednostkach napędowych, typowych usterkach czy kosztach eksploatacji.
  2. Strony internetowesą o wiele bardziej kompleksowe. Ivh administratorzy gromadzą dane i opinie o samochodach nowych i używanych. Dociekliwi poszukiwacze bez problemu znajdą informacje na temat interesującej ich marki, modelu, wersji silnikowej i nadwoziowej. Oczywiście zawsze należy brać poprawkę na to jak dany egzemplarz był użytkowany, jednak bywają takie auta, które w pewnym sensie zostały powiązane z jakimiś usterkami. Należy je wliczyć w koszty zakupu, gdyż pojawiają się nagminnie.

Na koniec należy wspomnieć o opiniach o samochodach, które można uzyskać od osób obeznanych w temacie, a także od znajomych użytkowników modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Warto tu jednak podkreślić, że należy tu ostrożnie podchodzić do tej kwestii. Wielu właścicieli stara się idealizować swoje wozy, a przez to przyczyniają się do powstawania stereotypów, które na stałe zagościły w mentalności kierowców. W realiach polskich dotyczy to zwłaszcza opinii o samochodach z Francji czy Japonii. Wobec tego należy zawsze zastosować pewien filtr informacyjny. Ktoś kto zapewnia, że nic nigdy nie robił przy swoim samochodzie niekoniecznie reklamuje jego bezawaryjność. W wypadku wielu starszych auto oznacza to tyle, że wóz był w stanie wytrzymać właściwie brak serwisu, który powinien zostać przeprowadzony.

Warto też zwrócić uwagę na potężne narzędzia, które wpadły ostatnio w ręce kupujących pojazdy. Mianowicie raporty online na temat danego pojazdu. Tu także można wybrać z oferty kilku firm i dowiedzieć się czegoś o historii pojazdu. Tego typu raporty zawierają dane na temat historii ewentualnych wypadków, autentyczności przebiegu itd. Warto tu pamiętać, że obecności historii stłuczek czy wysoki przebieg nie świadczą o tym , że pojazd jest zniszczony czy zły, a często pomagają w uzyskaniu korzystniejszej ceny od sprzedającego.

Serce czy rozum? Opinie o samochodach kontra marzenia.

Wobec powyższego nasuwa się pytanie jak wybrać właściwy samochód? Odpowiedź jest prosta. Zależy czego w danym momencie potrzebujemy oraz czy mamy świadomość ewentualnych wydatków.

W wypadku pasjonatów zawsze jest nieco więcej miejsca dla serca, gdyż zakup niejednokrotnie zakłada pewne scenariusze remontowe lub kolekcjonerskie. To też dosyć istotna kwestia. Mianowicie niektóre osoby kupują starsze “klasyki” w nadziei na to, że będą w stanie zarobić na tym modelu. Warto tu także sprawdzić opinie o samochodach zabytkowych/kolekcjonerskich. Często bywa tak, że niekoniecznie zakup starego samochodu wiąże się z potencjalnym zarobkiem w przyszłości. Również w tych kwestiach specjalizują się konkretne firmy i strony internetowe.

Wiadomym jest, że nawet korzystając z wszelkich wymienionych wcześniej propozycji i rozwiązań, możemy trafić na auto które zawiedzie nasze oczekiwania. Jednak można takie ryzyko poważnie zminimalizować poszukując opinii o samochodach używanych, a także poprzez zabranie ze sobą na oględziny pojazdu znajomego mechanika lub rzeczonego pasjonata.

Nie oznacza to, że zawsze trzeba wszystko analizować i rozkładać na czynniki pierwsze. Zapewne w życiu każdego, albo chociaż większości kierowców znajduje się jakiś rodzynek wybrany sercem, który pomimo swoich wad, zostanie zapamiętany z dużym sentymentem jako swego rodzaju motoryzacyjna przygoda.

Jak Rozważnie Kupić Samochód Używany i Przyczynić się do Ochrony Środowiska

Previous article

Zalety i wady giełdy samochodowej, w porównaniu do sprzedaży internetowej

Next article

Comments

Comments are closed.