Porady

Ile ważne jest OC pojazdu? Sprawdzamy jak uniknąć pułapek i problemów z samochodem

0
Ile ważne jest OC pojazdu? Sprawdzamy jak uniknąć pułapek i problemów z samochodem 1

 

Posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC to jeden z wymogów, które decydują o tym, czy dany pojazd może poruszać się po drogach publicznych. Niestety ważność OC jest z góry określona, a niektórzy kierowcy czasami zapominają o zakupie lub przedłużeniu swojej polisy. Ile ważne jest OC pojazdu? W tym tekście odpowiemy na pytanie, jak uniknąć pułapek i problemów związanych z nieaktualną polisą ubezpieczeniową OC.

Czym jest ubezpieczenie OC samochodu i przed czym chroni?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Jego zadaniem jest ochrona właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością wynikającą ze szkód wyrządzonych względem osób trzecich. Oznacza to, że w razie jakiegokolwiek wypadku, kolizji drogowej, czy nawet niegroźnej obcierki na parkingu, kierowca nie musi pokrywać szkód z własnej kieszeni. Za naprawę auta poszkodowanego płaci wówczas ubezpieczyciel. Przeciwieństwem OC jest ubezpieczenie AC, które pokrywa koszty szkód własnych, to znaczy, że to naprawy auta sprawcy pokrywane są z funduszu ubezpieczeniowego, dzięki czemu właściciel pojazdu nie musi płacić za serwis z własnej kieszeni.

Ile ważna jest polisa OC?

Co do zasady ubezpieczenie OC pojazdu wykupuje się na rok. Oznacza to, że w chwili zawarcia umowy na polisę OC, okres jej ważności wydłuża się o 365 dni. W rzeczywistości bywa jednak różnie, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia pełnej kwoty na kilka rat. W zależności od preferencji, czy też możliwości finansowych właściciela pojazdu, kolejne raty opłacane są co miesiąc, co kwartał lub co pół roku. Wówczas polisa jest ważna do dnia, który został wskazany w umowie. Często może to być ostatni dzień miesiąca, w którym kończy się dany okres rozliczeniowy (np. w przypadku płatności miesięcznych ważność polisy może odbiegać końca w ostatnim dniu danego miesiąca). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć jednorazowego, dosyć obciążającego budżet wydatku. Warto jednak pamiętać, że zakup polisy ubezpieczeniowej w systemie ratalnym sumarycznie będzie droższy w stosunku do pojedynczej płatności. W przypadku, gdy wybieramy płatność w ratach, doliczane są bowiem odsetki, które powodują wzrost łącznych kosztów.

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC jest obowiązkowe, niezależnie od tego, czy dany pojazd jest wykorzystywany, czy też od dłuższego czasu stoi nieużywany. Obowiązek dotyczy także pojazdów, które są w trakcie naprawy, czy kompleksowej renowacji. Brak ubezpieczenia OC może wiązać się z wysoką karą finansową w wysokości nawet 10 800 złotych. Co więcej, prawdziwe problemy zaczynają się w sytuacji, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody pojazdem, który nie posiada aktualnego ubezpieczenia. Wówczas kierujący nie tylko zostanie ukarany wyżej wspomnianą grzywną, ale będzie również zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów związanych z naprawą szkód. Dotyczy to zarówno uszkodzonego samochodu, jak i ewentualnego leczenia poszkodowanych pasażerów, jeżeli dojdzie do takiej konieczności. W takiej sytuacji łączne koszty mogą być olbrzymie!

Samochody zabytkowe – odstępstwo od obowiązku posiadania OC!

Nie każdy pojazd musi obowiązkowo posiadać aktualną polisę OC. Odstępstwem od tej zasady są pojazdy zabytkowe, w przypadku których właściciel może wykupować ubezpieczenie wyłącznie wtedy, kiedy planuje poruszać się autem po drogach publicznych. W takiej sytuacji minimalna długość trwania polisy to 30 dni, a po jej zakończeniu, jeżeli pojazd nie będzie użytkowany, nie trzeba decydować się na jej przedłużenie. Pojazdy zabytkowe często spędzają znaczną część roku w ciepłych, suchych garażach. W takiej sytuacji właściciel nie musi martwić się o dodatkowy wydatek, jakim jest OC.

Czy polisa OC przedłuża się automatycznie?

Odpowiedź na pytanie brzmi: tak! W sytuacji, gdy właściciel lub użytkownik pojazdu nie zrezygnuje z usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego, polisa jest przedłużana automatycznie, a na osobę, która zawarła umowę ubezpieczenia, nakładany jest obowiązek zapłaty. Często zdarza się, że podczas zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę OC, zapominamy o obowiązku odstąpienia od owej umowy. Chcąc uniknąć automatycznego wznowienia polisy, należy pisemnie wypowiedzieć umowę w terminie nie przekraczającym jednego dnia roboczego przed datą zakończenia ważności aktualnie obowiązującego ubezpieczenia. Szczegółowe informacje w tej sprawie oraz wzory odpowiednich dokumentów, które należy złożyć, można znaleźć na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Jak sprawdzić ważność OC pojazdu?

Wielu kierowcom zdarzyło się choć raz w życiu zapomnieć o kończącej się ważności polisy ubezpieczeniowej. Obecnie o upływającym terminie często przypomina nam stosowne powiadomienie SMS czy wiadomość przesłaną drogą mailową. Warto jednak posiadać wiedzę, jak w dowolnym momencie sprawdzić, kiedy upływa ważność ubezpieczenia. Istnieje kilka możliwości otrzymania takowej informacji. Zaliczamy do nich:

  • sprawdzenie okresu ważności ubezpieczenia w umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym,
  • logowanie na indywidualne konto w serwisie internetowym towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie znajdują się informacje dotyczące wszystkich wykupionych polis,
  • w serwisie historiapojazdu.gov.pl, który umożliwia sprawdzenie OC, jednak w tym celu konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji oraz numeru VIN pojazdu.

Ponadto sprawdzanie OC możliwe jest także za pośrednictwem portalu ufg.pl, po podaniu numeru rejestracyjnego. Jest to jednak rozwiązanie kierowane do osób poszkodowanych, które chcą ustalić, czy dany pojazd posiadał ubezpieczenie w danym dniu. W odpowiedzi otrzymujemy więc stosowną informację czy OC jest/było aktualne (zależy od wskazanej daty) wraz z numerem polisy.

Zakup samochodu bez OC – czy może generować nieprzewidziane problemy?

Każdy pojazd niebędący w świetle prawa pojazdem zabytkowym musi posiadać ważną polisę OC. Często zdarza się, że wśród ofert sprzedaży samochodów czy motocykli możemy trafić na egzemplarze, w których ważność polisy dobiegła końca. Wówczas powstaje pytanie, czy można kupić pojazd bez OC? Jakimi konsekwencjami grozi taka transakcja?

Zakup samochodu lub motocykla bez ważnego OC jest możliwy i w pełni legalny. Wraz z zawarciem umowy kupna-sprzedaży jesteśmy wówczas zobligowani do zakupu polisy ubezpieczeniowej. Istotnym jest, by data widniejąca na umowie kupna-sprzedaży pokrywała się z rozpoczęciem ważności polisy OC. Jeżeli dopełnimy wszelkich formalności, zakup auta bez OC nie będzie skutkować żadnymi konsekwencjami. Odpowiedzialność za okres, w którym pojazd nie posiadał ubezpieczenia, spoczywa w całości na poprzednim właścicielu. Wówczas to właśnie on może być ukarany za niedopełnienie obowiązku. Warto jednak pamiętać, że pojazd, który nie posiadał wykupionego OC, może okazać się kiepskim wyborem. Auto, które przez dłuższy czas nie było użytkowane, wymaga solidnego przeglądu technicznego i dokonania podstawowych napraw. Dopóki pojazd nie będzie posiadał wykupionego ubezpieczenia, nie możemy również wrócić nim do domu na kołach. Konieczne będzie skorzystanie z lawety lub autolawety.

Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje.

Każdy pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się po drogach publicznych, czy też od dłuższego czasu pozostaje nieużywany, musi obowiązkowo posiadać ważną polisę OC. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni poszkodowanych w kolizjach drogowych, wypadkach oraz innych sytuacjach losowych. W razie wystąpienia jakichkolwiek szkód, ich pokrycie realizowane jest z funduszu ubezpieczeniowego. Sprawdzanie OC to jedna z podstawowych czynności, jakie wykonuje policja podczas kontroli drogowej, dlatego łatwo jest wykryć, że dany kierowca nie dopełnił swojego obowiązku. Kary za brak polisy ubezpieczeniowej OC są dotkliwe. Odstępstwo od obowiązku posiadania OC występuje wyłącznie w przypadku pojazdów historycznych. Ewentualna kara za brak OC wymierzana jest wobec właściciela pojazdu, dlatego w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup samochodu bez ubezpieczenia, należy niezwłocznie zawrzeć umowę ubezpieczeniową. W takiej sytuacji to poprzedni użytkownik danego auta będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa wyścigów wrak race? Jakie auta są dopuszczone?

Previous article

Skrzynie biegów, podstawowy element samochodu spalinowego? A jak jest w „elektrykach”?

Next article

Comments

Comments are closed.