Pozostałe

Hybryda w nowoczesnej technologii: Czym jest i jak działa?

0
Hybryda w nowoczesnej technologii: Czym jest i jak działa? 1

Zakup nowego samochodu to nie lada wyzwanie. I nie chodzi tu tylko o ilość parametrów, jakie należy sprawdzić. To fakt, że bardzo ważny jest posiadany budżet.  Tylko, że trzeba również rozważyć to, jaki dokładnie typ auta interesuje inwestora. Oprócz tradycyjnie napędzanych, kierowcy mają do dyspozycji elektryki oraz nowoczesne hybrydy. Czas na to, aby dzisiaj poznać te drugie – te samochody, jakie posiadają podwójny napęd. Czego można spodziewać się po samochodach hybrydowych?

Ekologiczne samochody hybrydowe

Jest wiele osób, które docenia tego typu auta za to, że dzięki nim można doprowadzić do zerowej emisyjności spalin powietrza. Jednak z drugiej strony, przy tego typu autach z pewną ilością spalin ma się do czynienia. Nie można jednak zaprzeczyć, że samochody hybrydowe są efektem tego, że producenci motoryzacyjni muszą dążyć do spełnienia wyśrubowanych norm spalinowych, jakie obowiązują w wielu krajach.

Warto jednak wyjaśnić, czym tak naprawdę są te auta i czego można się po nich spodziewać.

Jak już było wspomniane,samochody hybrydowe mają dwa napędy – silnik spalinowy i elektryczny. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w jednym samych silników elektrycznych w samochodzie może być więcej niż jeden. W przypadku silników spalinowych wyróżnia się te wysokoprężne i benzynowe.

Wiele osób uważa, że hybrydy to tak naprawdę wynalazek XXI wieku. Nie jest to prawdą, a o pojazdach tego typu można było usłyszeć już w roku 1900. Lohner-Porsche okazał się na tamte czasy wielkim fenomenem – chociaż dzisiaj tak naprawdę pamięta o ni mała liczba osób.

Rodzaje aut hybrydowych

Mówiąc o samochodowych hybrydach, trzeba mieć świadomość, że ma się do dyspozycji kilka typów tych aut, których budowa pozwalać może na różnego rodzaju ładowanie. W obecnych czasach na rynku dostępne są następujące hybrydy:

 • mHEV – silnik elektryczny służy jedynie wsparciem dla głównego napędu spalinowego. Elektryk to tak naprawdę pewnego rodzaju rozrusznik, który sprawia, że wewnętrzne systemu samochodowe mogą bez problemu działać. Dzięki temu, że na stanie jest silnik elektryczny, istnieje możliwość odzyskania energii, jaka będzie tworzyć się podczas hamowania. Tego typu silniki sprawiają także, że silnik spalinowy nie jest tak mocno obciążony. Sprawia to, że dochodzi do mniejszego zużycia paliwa. W momencie, kiedy samochód zaczyna się toczyć, hamować lub po prostu znajduje się na postoju, silnik spalinowy samodzielnie się wyłącza. Przykładem tego typu aut jest m.in. Skoda Octavia Style, Mazda 3 i Mazda CX-30.
 • HEV – oto hybrydy, jakie posiadają silnik elektryczny, która ma dwa bardzo ważne zadania do wykonania. Jako pierwszy należy wymienić to wsparcie dla jednostki spalinowej. Jak już było mówione w przypadku mHEV, dzięki temu będzie można liczyć na spore oszczędności na paliwie. Jednak trzeba wiedzieć, że ma się tu do czynienia z na tyle mocnym elektrykiem, że jest on w stanie samodzielnie napędzać cały samochód, dzięki czemu ma się do czynienia m.in. z mniejszą emisją spalin. Trzeba mieć jednak świadomość, że sama pojemność silnika elektrycznego nie jest duża. Z tego typu aut korzysta się głównie w trakcie jazdy po mieście. Wśród przykładów HEV można wymienić: Renault Clio e-Tech i Renault Arkana e-Tech, Honda HR-V i Honda CRV.
 • PHEV – popularnie nazywane hybrydami plug-in. Oto samochody, jakie mają bardzo pojemne baterie, dzięki czemu nie ma problemu z przejechaniem na jednym odcinku bez konieczności dłuższego ładowania. To właśnie te samochody, które nazywa się bezemisyjnymi. Baterie w tych autach mogą być ładowane z gniazdka. Można nimi bez problemu wyruszyć na trasę. W środku znaleźć można także jednostkę spalinową, dzięki czemu w znaczący sposób można skrócić czas ładowania akumulatorów samochodowych. Wśród przykładowych PHEV można wymienić: Mercedes E300e i Mercedes GLA 250e, Skoda SuperB iV i Skoda Octavia RS.

Samochody, które trzeba ładować

Nie można zapomnieć o tym, że wciąż ma się do czynienia z pojazdami, jakie należy regularnie ładować. W internecie można znaleźć specjalnie wykonane mapki, dzięki czemu bez trudu będzie można znaleźć stacje ładowania nie tylko na terenie Polski, ale także w Europie. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że hybrydy różnią się od siebie, jeżeli chodzi o sposób ładowania.

Hybrydy plug-in mogą być ładowane na dwa sposoby. Pierwsza możliwość to wykorzystanie gniazda ładowania, jakie obecne jest w tym samochodzie. Można także ładować je w trakcie jazdy, dzięki temu, że do wykorzystania jest silnik spalinowy. Są to pojazdy, jakie są w stanie wykorzystać także zasadę rekuperacji.

mHEV i HEV to samochody, które dają możliwość naładowana akumulatora dzięki odzyskaniu jej, m.in. zwalniania pojazdu czy zjazdu ze wzniesienia. Rozróżnić można je po tym, że na karoserii nie ma do czynienia z klapką, która na ogół zasłania gniazdo ładowania.

Czy samochody hybrydowe mają zalety?

Oczywiście, że tak i chyba nikt w to nie wątpi. Jedna z najważniejszych zalet jest to, że można dzięki temu zadbać o środowisko naturalne. Samochody emitują mniejszą ilość spalin, dzięki czemu można oddychać czystym powietrzem każdego dnia. Jednak to nie jedyna zaleta tego typu samochodów. Wśród innych korzyści, jakie można wymienić, znajdują się:

 • niski podatek akcyzowy, który odnosi się do tych wszystkich osób, jakie zdecydują się na sprowadzenie samochodu z innego kraju;
 • niskie opłaty za parkowanie, jakie odnoszą się do coraz większej ilości miast, różne samorządy wspierają pro ekologiczne podejście osób, jakie dbają o środowisko naturalne;
 • mniejsze zużycie tarcz i klocków hamulcowych, dzięki czemu można być pewnym tego, że będzie można z nich korzystać nieco dłużej niż to bywa w przypadku tradycyjnych pojazdów;
 • brak usterek, jakie są często charakterystyczne dla zwykłych aut, które na dodatek ciągną za sobą ogromne koszta, np. usterka koła dwumasowego, tego typu awarie nie tylko pochłaniają ogromne ilości pieniędzy, ale także wykluczają możliwość użytkowania samochodu przez długi czas.

Wady samochodów hybrydowych

Nie ma się co oszukiwać, ale to co ma zalety, ma także wady. Jak do tej pory nie wymyślono pojazdów idealnych. Znajomość wad hybryd będzie w stanie podjąć ostateczną decyzje, jeżeli chodzi o zakup. Wśród wad można wymienić:

 • najczęściej można jeździć nimi typowo po miastach, rzadko który samochód ma na tyle pojemny silnik, aby mówić o możliwości przemieszczania się pomiędzy kolejnymi miastami bez ponownego ładowania;
 • akumulatory elektryczne mają tą wadę, że mają spore wymiary, które sprawiają, że cierpi na tym powierzchnia silnika, jaka w tym momencie jest zdecydowanie mniejsza;
 • pomimo tego, że technologia hybrydowa znana jest już od wielu lat, pewne usterki wymagać mogą długiego czasu naprawy, przez co użytkownik może tracić na swojej mobilności;
 • ograniczony wybór modeli poszczególnych samochodów;
 • problem z dopasowaniem pakietu ubezpieczeniowego, w szczególności, jeżeli chodzi o wybór dobrego assistance.

Czy opłaca się w takim razie kupować hybrydę? Prawdą jest to, że odpowiedź uzależniona jest tak naprawdę od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Samochody hybrydowe na ulicach

Śmiało można powiedzieć, że są to samochody, jakie w głównej mierze przysłużą się tym osobom, jakie podróżują na krótkich dystansach. Za jednym razem, bez konieczności ładowania, będzie można dojechać do sklepu, do pracy, a także odwieźć dzieci do szkoły. Pozwoli to zaoszczędzić całkiem sporą ilość pieniędzy, jeżeli chodzi o paliwo.

Jeżeli ktoś jednak wie, że na co dzień pokonuje spore dystanse, to może jeszcze wstrzymać się z zakupem takiego pojazdu. Do czasu aż zostaną wymyślone takie samochody, które będą miały akumulatory o większych pojemnościach. Ewentualnie, można taki samochód kupić już teraz, ale trzeba opracować miejsca, gdzie znajdują się punkty ładowania samochodów.

Oto nowoczesna technologia, która zmienia się każdego dnia. Czy warto z niej korzystać? Oczywiście, że tak. Tym bardziej że w dużej mierze dba się tu o środowisko naturalne, które ma szansę przetrwać w niezmienionym stanie przez bardzo długi czas.

Umowa kupna sprzedaży i błędy? Jak ich unikać podczas zakupu pojazdu?

Previous article

Jak dobrać odpowiednie światła w samochodzie: poradnik dla kierowców

Next article

Comments

Comments are closed.