klient_kupuje_akumulator
0

Akumulator jest jedną z tych części, które wymienia się cyklicznie. Poprzez ładowanie akumulatora i inne sztuczki można nieco wydłużyć jego działanie, ale mimo największych starań, kiedyś i tak nadejdzie czas na dobór akumulatora – następcy. Czy w przypadku tego urządzenia warto brać pod uwagę tańsze rozwiązana?

Dobór akumulatora – wytyczne producenta

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, kiedy postanowimy, że to czas na dobór akumulatora, są wytyczne producenta. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dobrać akumulator innej firmy niż ten, jaki zamontowano w fabryce, zajrzyjmy do książki serwisowej.

Do najważniejszych parametrów, jakie tam są podane, należą pojemność i prąd rozruchowy. Można też zawsze wymontować akumulator, zanieść do sklepu i poprosić sprzedawcę o taki sam.

Poza informacjami o pojemności i prądzie rozruchowym bardzo ważna jest także ta dotycząca rodzaju baterii samochodowej. Zupełnie inne akumulatory pasują do starszych modeli samochodów, które nie były do maksimum naszpikowane elektroniką, a inne do hybryd czy nowoczesnych pojazdów z systemem start – stop.

Dobór akumulatora – oryginał czy zamiennik

Oryginalnymi częściami do samochodu nazywamy te, które mają oznaczenie OE (original equipment) – sygnowane logiem producenta pojazdu oraz OEM – nie mają logo producenta samochodu, a tylko logiem producenta danej części. Zamienniami są zaś części OEQ – niewykorzystywane na pierwszym montażu, nielogowane, ale o jakości takiej samej jak OEM (potwierdzonej testami) oraz AM – klasyczne zamienniki produkowane przez mało znane firmy, bez certyfikatu OEM. Nie przechodzą kosztownych testów, więc są sporo tańsze.

Różnica w cenie między oryginalnymi akumulatorami a zamiennikami nie jest aż tak duża, jak różnica w działaniu. Niektórzy mechanicy szacują, że oryginały są nawet o 40 proc. wytrzymalsze niż zamienniki. Jakość przekłada się także na ładowanie akumulatora oraz jego tempo i ilość naładowań.

Jednak zamiennik zamiennikowi nierówny. Najlepiej zapytać w sprawdzonym sklepie motoryzacyjnym lub poprosić o radę mechanika. Warto skorzystać z pomocy rzetelnego warsztatu samochodowego wchodzącego w skład sieci Battery Point.

Choć wybór to zawsze decyzja właściciela, eksperci sugerują, by do nowych samochodów (zwłaszcza do pierwszej wymiany) kupować oryginalne akumulatory.

Nowy czy używany samochód?

Previous article

Przygotuj się na zimę z Alfą Romeo

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady