Porady

Blog motoryzacyjny jako źródło wiedzy o samochodach? Czy wiedza w internetowa jest fachowa?

0
Blog motoryzacyjny jako źródło wiedzy o samochodach? Czy wiedza w internetowa jest fachowa? 1

W dzisiejszych czasach, w erze powszechnej cyfryzacji, niemalże każda dziedzina życia w znacznej mierze przeniosła się do internetu. Nie dziwi więc fakt, że w sieci wyszukujemy także informacji i ciekawostek na interesujące nas tematy. Pojawia się jednak pytanie czy blog motoryzacyjny może być źródłem fachowej wiedzy o samochodach? Odpowiadamy!

Jakiej wiedzy szukamy w internecie?

Dla wielu osób internet jest absolutnie podstawowym miejscem, z którego czerpią wszelkie informacje i ciekawostki ze świata. Mnogość serwisów czy blogów dostępnych na wyciągnięcie ręki sprawia, że internet oferuje nam wszystko czego potrzebujemy, a w dodatku wystarczy jedynie wyszukać odpowiednią frazę, by otrzymać odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Przyjrzyjmy się więc, czego najczesciej poszukujemy w sieci? Mowa tu oczywiście wyłącznie o tematyce związanej z motoryzacją! Podstawowe informacje to między innymi:

  • ciekawostki na temat nowych i używanych samochodów – często mogą to być informacje na temat nowych modeli pojazdów, czy też rozwoju technologii,
  • testy samochodów – tego rodzaju artykuły dostarczają nam wiedzy na temat tego, jakie auto warto wybrać w określonym budżecie, przekazując informacje na temat dostępnych wersji wyposażenia, czy awaryjności danego modelu,
  • porady – mniej lub bardziej przydatna wiedza, która może znacząco ułatwić codzienne życie, jak chociażby artykuły dotyczące przygotowania samochodu do sezonu zimowego,
  • tematy dotyczące awarii – zwykle poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co może być przyczyną problemów technicznych, z jakimi zmaga się nasz pojazd,
  • wiedza techniczna – wszelkiego rodzaju dane techniczne czy poradniki typu DIY („Do It Yourself”), niezbędne w sytuacji gdy chcemy samodzielnie wykonać naprawdę czy wymianę danego elementu w naszym samochodzie czy motocyklu,
  • porównanie poszczególnych modeli aut czy wersji napędowych – takie treści często mogą mieć dla nas znacznie podczas wyboru przyszłego samochodu.

Oczywiście dobór określonych treści jest w znacznym stopniu uzależniony od zainteresowań danej osoby. Stąd też wiele blogów motoryzacyjnych celuje w określone grupy odbiorców, tworząc artykuły tematyczne, na przykład dotyczące wyłącznie ciekawostek, czy testów pojazdów nowych i używanych. Warto więc odwiedzać kilka różnych serwisów internetowych, które z pewnością będą dostarczać bardziej zróżnicowanej, ale równie ciekawej wiedzy!

Wiedza z internetu – czy można wierzyć w informacje zamieszczone w sieci?

Różnego rodzaju blogi internetowe to popularny sposób na publikowanie istotnych informacji, danych technicznych czy ciekawostek na dane tematy. Pojawia się jednak pytanie, czy wiedza z internetu jest zgodna z prawdą? Czy ktoś sprawdza poprawność artykułów publikowanych na blogach? Różnie z tym bywa. Warto wspomnieć o tym, że w sieci możemy natrafić na różne rodzaje blogów, które mogą być prowadzone przez duże redakcje, jak i pojedyncze osoby. W zależności od tego, kto jest autorem danego artykułu czy publikacji, prawdziwość zawartych informacji może znacząco się różnić. Jakie czynniki mogą wpływać na to, czy wiedza z internetu jest fachowa? Poniżej opisujemy każdy z nich!

Spora część artykułów jest dziełem copywriterów

W obecnych realiach wiele serwisów internetowych korzysta z usług copywriterów, zlecając im stworzenie tekstów na zadany temat. Dosyć często zdarza się, że osoby te nie do końca znają się na danym zagadnieniu, a co za tym idzie, pisane przez nich teksty są dalekie od miana fachowej wiedzy. Oczywiście wśród copywriterów nie trudno znaleźć miłośników motoryzacji, którzy tworzą artykuły jedynie w tej tematyce. Trudno jednak podważyć fakt, że nie ma osób, które znały by się na wszystkim, stąd też poszczególne teksty mogą być dalekie od fachowych. Co więcej, w obecnych realiach coraz częściej możemy spotkać się z artykułami, które w całości lub w części generowane są z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jakkolwiek nowa technologia z pewnością jest bardzo przyszłościowa, obecnie zdecydowana większość tego rodzaju tekstów jest przepełniona błędami i niedopowiedzeniami, które całkowicie niszczą odbiór całego artykułu.

Źródła, na których bazuje artykuł

W większości przypadków osoby, które zajmują się pisaniem tekstów na blogi motoryzacyjne czerpią wiedzę z innych źródeł, na przykład ogólnodostępnych materiałów prasowych czy zagranicznych stron internetowych. W takich przypadkach wiarygodność wiedzy internetowej zależy w znacznym stopniu od tego, jak autor tekstu przeniósł informacje z innych źródeł do swojego artykułu. Przez pośpiech w pisaniu mogą zostać pominięte ważne informacje. Z kolei brak wiedzy technicznej może czasami skutkować błędami logicznymi w artykule. W przypadku źródeł zagranicznych mogą pojawić się chociażby błędy w tłumaczeniu. Wszystko to ma wpływ na rzeczywistą wiarygodność informacji, jakie zawarto w tekście.

Subiektywne opinie autora

Podczas lektury artykułów blogowych często możemy natrafić na tezy, które jednoznacznie wskazują na subiektywne opinie, jakie narzuca nam autor. Przykład? Często możemy spotkać się z sytuacją, w której artykuły o samochodach elektrycznych pisane są przez miłośników tradycyjnego napędu. Wówczas może dojść do sytuacji, w której autor (redaktor) przez wzgląd na swoje sceptyczne nastawienie będzie wyraźnie negatywnie nastawiony do aut EV, a co za tym idzie skupi się na ich wadach zamiast wskazać także zalety.

Nie ma ludzi nieomylnych

Jak powszechnie wiadomo każdy ma prawo do błędu, a nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Z tego względu musimy mieć na uwadze, że nawet najlepiej dopracowany artykuł stworzony przez najbardziej doświadczonego dziennikarza motoryzacyjnego może posiadać pewne błędy. Taki stan rzeczy często może podważyć wiarygodność całego tekstu, jednak warto wiedzieć, że różnego rodzaju błędy czy niedopowiedzenia znajdziemy nie tylko we wpisach na blogach motoryzacyjnych, ale też w profesjonalnych czasopismach, czy też w rozbudowanych publikacjach. Co więcej, w przypadku blogów internetowych wykryty błąd możemy zgłosić do autora tekstu, a ten poprawi go najszybciej jak tylko będzie to możliwe.

Gdzie szukać fachowej wiedzy internetowej?

Pomimo pewnych czynników, które wskazaliśmy we wcześniejszej części tekstu, artykuły zamieszczane w internecie wciąż mogą być źródłem prawdziwie fachowej wiedzy. Gdzie najlepiej jest szukać tekstów o wysokiej wartości merytorycznej? Oto kilka propozycji:

  • blogi motoryzacyjne prowadzone przez miłośników samochodów czy motocykli – najczęściej znaleźć tam można testy różnych pojazdów lub różnego rodzaju ciekawostki,
  • serwisy internetowe należące do warsztatów czy firm z branży motoryzacyjnej – zwykle w takich miejscach możemy liczyć na sporo merytorycznych tekstów na temat mechaniki czy majsterkowania,
  • blogi internetowe salonów samochodowych – często obfitujące w fachowe artykuły na temat poszczególnych modeli samochodów, w których znajdziemy także szczegółowe dane techniczne pojazdów.

Powyższa lista jest oczywiście zaledwie niewielkim wycinkiem blogów czy serwisów internetowych, na których możemy znaleźć sporo fachowej wiedzy. W większości przypadków blogi motoryzacyjne prowadzone przez miłośników samochodów, czy przez firmy z branży, są jednak bardzo dobrym źródłem informacji, czy ciekawostek ze świata motoryzacji! Ponadto na takich stronach internetowych możemy liczyć na sprawdzone dane techniczne, pochodzące z pewnych źródeł, na przykład wprost od producenta danego pojazdu.

Blog motoryzacyjny jako źródło wiedzy o samochodach? – podsumowanie

Artykuły zamieszczane na blogach motoryzacyjnych często są doskonałym źródłem wiedzy czy ciekawostek ze świata samochodów oraz motocykli. Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie treści publikowane w sieci pochodzą od autorów, którzy faktycznie doskonale znają dane zagadnienie. Wiele portali internetowych korzysta z usług copywriterów, czyli osób, które zawodowo zajmują się tworzeniem artykułów pod kątem przekazanych wymagań. Takie teksty mogą nie być w pełni poprawne merytorycznie. Z tego względu wiedza z internetu powinna być raczej traktowana w formie ciekawostek, natomiast rzadziej jako wyrocznia w prawdziwie poważnych kwestiach.

Niezbędny gadżet każdego kierowcy: uchwyt na telefon

Previous article

Jak wybrać auto na zamówienie – kompletny przewodnik klienta

Next article

Comments

Comments are closed.