Import samochodów z Japonii w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród kierowców z Polski oraz innych państw europejskich. Pomimo iż w wielu przypadkach pojazdy z Kraju Kwitnącej Wiśni są często wyraźnie droższe od odpowiedników z lokalnego rynku, klienci chętnie decydują się na ich zakup. Skąd bierze się tak duża popularność aut z Japonii? Jakie pojazdy można sprowadzić z Kraju Kwitnącej Wiśni? I przede wszystkim, czy faktycznie warto zainteresować się zakupem auta z rynku japońskiego? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie zawiłości w tej kwestii!
Podstawowe zalety samochodów z rynku japońskiego – czym wyróżniają się na tle konkurencji?
Decydując się na zakup auta sprowadzonego z Japonii, zwykle możemy liczyć na lepszy stan wizualny i techniczny pojazdu, czy też mniejszy przebieg. Jakie jeszcze zalety prezentują sobą samochody z Kraju Kwitnącej Wiśni. Do podstawowych zagadnień zaliczyć można między innymi:
- obszerną listę wyposażenia – wiele japońskich aut posiada wszelkie możliwe opcje dodatkowe, jakie można było zamówić w salonie,
- niewielki przebieg – wynikający głównie ze sposobu użytkowania aut w japońskich realiach,
- niski stopień zużycia – wsiadając do wnętrza, często można odnieść wrażenie, że auto jest niemalże jak nowe, co oczywiście wynika z niewielkich przebiegów oraz dbałości o auta,
- doskonały stan techniczny – w większości przypadków Japończycy skrupulatnie podchodzą do kwestii serwisowych, regularnie dokonują napraw czy wymiany elementów eksploatacyjnych, co przekłada się na lepszą kondycję auta,
- brak powypadkowej przeszłości – samochody sprzedawane na japońskich aukcjach w większości przypadków są absolutnie bezwypadkowe,
- zwykle pojazdy posiadają udokumentowaną historię i jednego właściciela od nowości – w przypadku wielu aut z Japonii dostępna jest szczegółowa dokumentacja techniczna co do wykonywanych napraw, ponadto Japończycy rzadziej wymieniają samochody na nowe, dzięki czemu możemy łatwo natrafić na pojazd z pierwszej ręki.
Każdy z podanych wyżej aspektów należy traktować jednak z lekkim przymrużeniem oka. Oczywistym jest, że nie każdy mieszkaniec Japonii dba o swój samochód. Tak samo nie każdy pojazd z Kraju Kwitnącej Wiśni będzie cechować się idealną kondycją mechaniczną oraz wizualną. Wiele zależy od konkretnego egzemplarza, dlatego warto skrupulatnie sprawdzić stan techniczny zakupionego samochodu.
Trudna specyfika posiadania samochodu w Japonii – skąd biorą się niskie przebiegi?
Japonia to stosunkowo niewielki kraj o powierzchni niewiele większej od Polski, w którym mieszka jednak kilkukrotnie więcej osób. Ten stan rzeczy widoczny jest szczególnie w dużych miastach, takich jak Tokio. Ze względu na tak duże zagęszczenie ludzi, jazda samochodem po japońskich metropoliach jest praktycznie niemożliwa ze względu na korki oraz… obostrzenia dotyczące prawa do posiadania własnego pojazdu. Tak, nawet jeżeli przeciętny Japończyk chciałby wejść w posiadanie własnego auta, mogą nie pozwolić mu na to przepisy. Aby zakupić i zarejestrować samochód w Tokio należy udowodnić, że posiada się przestrzeń parkingową do jego przechowywania. Z uwagi na wysokie ceny garaży czy pojedynczych miejsc parkingowych na własne auto mogą pozwolić sobie wyłącznie majętni mieszkańcy miast. Z dala od metropolii sytuacja kształtuje się już zupełnie inaczej. Mieszkając na japońskiej wsi oczywiście można bez problemu dokonać zakupu auta.
Z tym, że nawet gdy już wejdzie się w posiadanie własnego auta, jego codzienna eksploatacja nie ma większego sensu z uwagi na wspomniane już korki oraz ogólnodostępną i bardzo wydajnie funkcjonującą komunikację zbiorową.
Jak wygląda import aut z Japonii?
Większość samochodów, które trafiają do nas z Japonii, pochodzi ze specjalnych domów aukcyjnych, w których pojazdy sprzedawane są w drodze licytacji. Każde auto, które trafia do sprzedaży, jest skrupulatnie fotografowane przez pracowników domu aukcyjnego, którzy sporządzają dokładny raport dotyczący stanu technicznego i ewentualnych uszkodzeń. Licytacja odbywa się na żywo i można obserwować ją w specjalnie przeznaczonej do tego sali. Jeżeli uda się zwyciężyć w aukcji, należy uregulować płatność. Kolejnym etapem realizacji zakupu jest już wysyłka pojazdu do Europy za pośrednictwem kontenerowca. Po sprowadzeniu auta do Polski konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów koniecznych do rejestracji pojazdu, w tym tłumaczeń dokumentów czy też badania technicznego. W przypadku bardziej egzotycznych, unikatowych aut właściciel może również próbować ubiegać się o tak zwane „żółte tablice” rejestracyjne, argumentując takową decyzję unikalną wartością samochodu.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z Japonii do Polski?
W przypadku, gdy chcemy zakupić auto w Japonii i na indywidualne zamówienie sprowadzić je do kraju, będziemy zmuszeni do poniesienia określonych kosztów związanych z samym procesem transportowym, jak i dopełnieniem różnorakich formalności. Podstawowym kryterium koniecznym do obliczenia łącznego kosztu importu auta z Japonii jest oczywiście cena samochodu. Od tej wartości naliczane są bowiem opłaty, takie jak cło, akcyza oraz VAT, które w przypadku tańszych pojazdów mogą stanowić istotną część wartości auta. Oprócz wspomnianych już opłat, nabywca musi ponieść koszty logistyki na terenie Japonii, oraz kompleksowego transportu drogą morską wprost do Europy. W większości przypadków firmy zajmujące się importem aut zapewniają obsługę door-to-door, dlatego zakupiony pojazd otrzymamy wprost pod wskazany adres. W momencie, gdy nasz nowy samochód z Japonii dotrze do kraju, należy jeszcze dopełnić formalności związanych z jego zarejestrowaniem. Do pierwotnej ceny zakupu trzeba więc doliczyć jeszcze stawkę, jaką pobierze tłumacz za przygotowanie dokumentów oraz wszelkie koszty związane z rejestracją w kraju.
Czy samochód sprowadzony z Japonii wymaga dodatkowych modyfikacji, aby mógł legalnie poruszać się po drogach?
Duża część pojazdów, które trafiają do Polski wprost z japońskiego rynku to tak naprawdę auta z kierownicą po lewej stronie, wyprodukowane z myślą o europejskim lub amerykańskim rynku. Takie samochody mogą posiadać asymetryczne oświetlenie, licznik pokazujący dane w kilometrach, czy nawet anglojęzyczne menu systemu multimedialnego. Auta tego rodzaju nie wymagają większych nakładów finansowych związanych z zalegalizowaniem w naszym kraju. Zupełnie inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku bardziej egzotycznych samochodów, produkowanych specjalnie na japoński rynek, takich jak cenione przez miłośników kultury JDM Nissan Skyline, Toyota Supra, czy też Toyota Chaser. Takie auta posiadają kierownicę z prawej strony, co może być pewnego rodzaju problemem dla mniej doświadczonego kierowcy. Kwestią sporną jest także oświetlenie pojazdu, czy ewentualne dodatki, w które często wyposażane są samochody sportowe. Poszczególne elementy mogą bowiem sprawiać, że takie auto nie otrzyma pozytywnego wyniku badania technicznego, a co za tym idzie, nie zostanie dopuszczone do ruchu.
Jedyny minus to ten na akumulatorze? Czy auta z Japonii posiadają jakieś wady?
Skoro w szczegółowy sposób wyjaśniliśmy już podstawowe zalety aut pochodzących z Japonii, warto wspomnieć też o wadach. W końcu na rynku nie ma samochodów idealnych. Z jakimi bolączkami należy się liczyć, planując zakup pojazdu z Kraju Kwitnącej Wiśni? Mogą być to takie zagadnienia, jak między innymi:
- uszkodzenia powłoki lakierniczej powstałe podczas transportu samochodu na terenie Japonii oraz przewozu w kontenerze podczas podróży do Europy,
- konieczność wykonania kompleksowego przeglądu technicznego i wymiany podzespołów, szczególnie w przypadku aut, które nie były zbyt często używane przez japońskich właścicieli i zdążyły się „zastać”,
- powierzchowna korozja podwozia oraz nadwozia powstała w wyniku wilgotnego klimatu lub w trakcie podróży do Europy drogą morską,
- dodatkowe koszty związane z dostosowaniem auta do europejskich wymogów technicznych.
Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej zalet, każde z powyższych zagadnień należy traktować z przysłowiowym przymrużeniem oka. Wymienione wady nie mają w żaden sposób zniechęcać do zakupu auta z Japonii, ale zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia, które czyhają na nieostrożnych kupujących.
Czy warto zdecydować się na zakup auta z Japonii? Jakie aspekty przemawiają za taką decyzją?
Planując zakup samochodu używanego, z pewnością warto pomyśleć nad wyborem pojazdu sprowadzonego z Japonii. Takowy egzemplarz często może być zachowany w doskonałej kondycji technicznej, ponadto oferując też znacznie lepsze wyposażenie, Warto jednak pamiętać o tym, że w większości przypadków oferty sprzedaży aut importowanych z Japonii będą wiązały się z ceną wyższą o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu do podobnych egzemplarzy pochodzących z krajowego rynku. Decydując się na zakup samochodu z importu, należy więc szczegółowo sprawdzić jego stan techniczny oraz przeanalizować opinie na temat firmy, która zajmowała się sprowadzeniem pojazdu do Polski. Ze względu na wyższą cenę zakupu jakiekolwiek niespodziewane problemy techniczne, czy też awarie mogą dodatkowo w istotny sposób podnieść koszty związane z przygotowaniem auta do jazdy.
Comments